Maląg: otwieramy drugą edycję konkursu "Po pierwsze Rodzina"

2021-04-07 14:19 aktualizacja: 2021-04-07, 16:34
 Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (P-na ekranie) oraz przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa. Konferencja dotyczyła ogłoszenia konkursu "Po Pierwsze Rodzina" Fot. PAP/Rafał Guz
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (P-na ekranie) oraz przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa. Konferencja dotyczyła ogłoszenia konkursu "Po Pierwsze Rodzina" Fot. PAP/Rafał Guz
Otwieramy drugą edycję konkursu "Po pierwsze Rodzina". Zachęcam wszystkie organizacje pozarządowe do wzięcia w nim udziału – powiedziała w środę minister rodziny Marlena Maląg. Nabór wniosków do konkursu rusza w piątek. Oferty można składać do 30 kwietnia.

Szefowa MRiPS na początku konferencji prasowej złożyła życzenia wszystkim pracownikom służby zdrowia z okazji ich święta. 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

"Z głębi serca chciałabym podziękować wszystkim medykom, którzy od samego początku walki z pandemią są na pierwszej linii frontu – walczą o zdrowie i życie Polaków" – powiedziała minister.

Maląg podkreśliła, że "długofalowa polityka prorodzinna jest na sztandarach rządu". "Rodzina jest fundamentem solidnego państwa i aby nasze państwo dobrze funkcjonowało, te działania muszą być rozwijane i pogłębiane w różnych aspektach. Dlatego oprócz działań rządowych do szerokiej polityki prorodzinnej włączamy samorządy i organizacje pozarządowe" – mówiła Maląg.

Przypomniała, że w tym roku ogłoszony został konkurs "Samorząd pro Familia", w którego ramach samorządy mogły się podzielić swoją praktyką wspierania rodzin.

Minister oceniła, że jesteśmy "w sytuacji pułapki demograficznej". "Działania, które nasz resort podejmuje, mają się przyczynić do tego, aby młodzi ludzie decydowali się na małżeństwo i aby w tym małżeństwie rodziły się dzieci. To jest tworzenie takiego dobrego klimatu dla rodziny" – dodała Maląg.

Zwróciła uwagę, że ważnym ogniwem w tworzeniu polityki prorodzinnej są także organizacje pozarządowe.

"W tym roku otwieramy II edycję konkursu "Po pierwsze Rodzina". Zachęcam wszystkie organizacje pozarządowe do udziału w tym konkursie – żebyśmy wspólnie stworzyli szeroką koalicję na rzecz wsparcia rodzin" – zachęciła szefowa MRiPS.

Wiceminister rodziny Barbara Socha podkreśliła, że pierwsza edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem.

"Wpłynęło do nas prawie 350 ofert z różnych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz rodzin. Wybraliśmy 37 najlepszych pomysłów. Podsumowując to co wydarzyło się w zeszłym roku, można powiedzieć, że prawie 17 mln razy Polacy mieli okazję zetknąć się z materiałami, które zostały przygotowane w ramach tych 37 projektów" – powiedziała Socha.

Wskazała, że projekty były realizowane m.in. z wykorzystaniem materiałów wideo, mediów społecznościowych, spotkań online i na żywo, warsztatów, konferencji i briefingów.

Wiceminister rodziny zapowiedziała, że w ramach drugiej edycji programu w piątek 9 kwietnia będzie uruchomiona specjalna strona, za której pośrednictwem będzie można składać wnioski i oferty o dofinansowanie.

"Na te zgłoszenia będziemy czekać do 30 kwietnia. Projekty wybrane przez komisje konkursową będą otrzymywały dofinansowanie na realizację projektów w całym roku 2021" – wyjaśniła Socha.

Zaprosiła też chętne organizacje do udziału w webinariach, na których zostaną zaprezentowane szczegóły konkursu. Pierwszy odbędzie się w najbliższy piątek 9 kwietnia na profilach społecznościowych MRiPS.

Z kolei przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska wskazała, że za wieloma działaniami ministerstwa stoi prosta idea – "najbardziej wpływowymi ludźmi na świecie jest mama i tata".

"To oni kształtują świat wartości, świat swoich dzieci. Wzmacnianie tego środowiska najbliższego człowiekowi jest niezwykle ważne. Chcemy dbać o kondycję i wizerunek rodziny" – podkreśliła Bojemska.

W ramach konkursu "Po pierwsze Rodzina" organizacje mogą ubiegać się o dotację w wysokości od 50 tys. zł do 1,5 mln zł, a wniesienie wkładu własnego nie jest wymagane.

Okres realizacji dofinansowanych zadań zaplanowany jest na 14 lipca – 31 grudnia 2021. Termin ponoszenia wydatków w ramach dofinansowanego zadania przewiduje się od momentu podpisania umowy na realizację zadania publicznego do 31 grudnia 2021 r.

Link do generatora zbierającego wnioski zostanie opublikowany 9 kwietnia na stronie https://www.gov.pl/web/rodzina. Oferty konkursowe będą zbierane do 30 kwietnia.

Organizacje z trzeciego sektora na realizację projektów mogą uzyskać łącznie do 8,4 mln zł.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

liv/