Japonia. Chorej na Covid-19 przeszczepiono płuca od żyjących członków jej rodziny

2021-04-08 13:16 aktualizacja: 2021-04-08, 15:41
Pracownik medyczny (po lewej) i kierowca (po prawej) siedzą w karetce. Fot. PAP/ EPA / DAVID CHANG
Pracownik medyczny (po lewej) i kierowca (po prawej) siedzą w karetce. Fot. PAP/ EPA / DAVID CHANG
Lekarze szpitala uniwersyteckiego w Kioto przeszczepili ciężko chorej na Covid-19 kobiecie części płuc pobrane od jej żyjącego męża i syna. To pierwszy taki zabieg na świecie od początku pandemii – podkreśla w czwartek japoński tygodnik „Nikkei Asian Review”.

Operacja trwała 11 godzin. Stan zdrowia dawców jest dobry – poinformował szpital w komunikacie.

Według „Nikkei Asian Review” w Europie, USA i Chinach już kilkadziesiąt razy przeszczepiano płuca chorym na Covid-19, ale we wszystkich tych przypadkach organy pobierano od dawców, u których stwierdzono śmierć mózgową.

„Oczekuje się, że pierwsza na świecie transplantacja płuc od żyjących dawców okaże się obiecującą metodą leczenia pacjentów z poważnymi chorobami płuc” – ocenił szpital.

Pacjentka zakaziła się koronawirusem pod koniec 2020 roku. Jej stan gwałtownie się pogorszył, a choroba zniszczyła zarówno lewe, jak i prawe płuco. Przez trzy miesiące chora była podłączona do aparatury pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO).

Kobieta trafiła do szpitala w Kioto w poniedziałek. Choć testy PCR na obecność koronawirusa dały u niej wynik ujemny, „nie było nadziei na wyleczenie z choroby płuc, a jedynym sposobem na uratowanie jej życia był przeszczep płuca” – napisano w komunikacie.

Szpital zaznaczył, że na przeszczep płuc od żyjących dawców mogą zostać zakwalifikowane tylko osoby przed 65. rokiem życia, u których nie stwierdzono uszkodzeń innych organów.

Andrzej Borowiak (PAP)

liv/