Prezes ZUS: wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców i firm wytwarzających programy kadrowo-płacowe

2021-04-08 15:23 aktualizacja: 2021-04-08, 16:38
Prezes ZUS Gertruda Uścińska. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezes ZUS Gertruda Uścińska. Fot. PAP/Piotr Nowak
W związku z planowaną reformą m.in. uproszczenia i automatyzacji rozliczeń z płatnikami oraz wypłaty zasiłków Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął konsultacje z przedstawicielami środowiska oprogramowania kadrowo-płacowego - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

We wrześniu 2020 r. zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjął 14 programów transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz ZUS na lata 2021-2023.

 

Jak tłumaczy ZUS realizacja tych programów wprowadza szereg usprawnień dla przedsiębiorców oraz pozwala na dalszy rozwój e-administracji, m.in. poprzez budowę nowoczesnego e-urzędu, automatyzację procesów, szerszą elektronizację komunikacji i wymiany danych i informacji, a także dalszą integrację systemów i rejestrów organów administracji.

"Rozpoczynamy konsultacje, aby poznać opinię i uwagi środowiska, które zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania kadrowo-płacowego. Chcemy, aby nasze przyszłe rozwiązania były dostosowanie do oczekiwań ekspertów" - wskazuje prezes ZUS.

Zaznacza, że głównym celem zaplanowanych reform jest zapewnienie e-usług na najwyższych poziomie. "Należy usprawnić kwestię związaną z załatwianiem spraw w urzędzie. Stawiamy na automatyzację" - dodaje prof. Uścińska.

Inauguracyjne spotkanie konsultacyjne ze środowiskiem przedsiębiorców na temat programów transformacji cyfrowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które ułatwią prowadzenie firm, odbyło się 11 marca 2021 r. Kolejne spotkanie z wytwórcami programów kadrowo-płacowych odbyło się 8 kwietnia 2021 r.

Według informacji przekazanej przez ZUS w spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców, które wchodzą w skład Rady Dialogu Społecznego oraz producenci programów kadrowo płacowych. Spotkanie odbyło się pod patronatem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Planowane przez ZUS reformy dotyczą m.in. zdjęcia z firm wielu obowiązków i odpowiedzialności związanych z rozliczaniem składek, uproszczenia i automatyzacji wypłaty zasiłków oraz pełną elektronizację w obsłudze firm przez ZUS.

Celem spotkania - jak wskazuje Zakład - było przedstawienie założeń programów oraz dyskusja na temat wpływu projektowanych zmian na działalność firm. Istotną kwestią było też omówienie sposobu jak najbardziej optymalnego wprowadzenia nowych rozwiązań dla przedsiębiorców.(PAP)

 

autorka: Karolina Kropiwiec