Czechy. Większość badanych postrzega Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa

2021-04-22 14:48 aktualizacja: 2021-04-22, 14:58
Protest w Pradze. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Protest w Pradze. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Większość Czechów postrzega Rosję jako zagrożenie dla bezpieczeństwa - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu dla Czeskiego Radia. Z wykluczeniem Rosatomu z przetargu na rozbudowę czeskiej elektrowni jądrowej zgadza się aż 65 proc. badanych.

Agencja Median przeprowadziła ankietę na początku tygodnia, gdy po informacji o uzasadnionym podejrzeniu, że agenci rosyjscy stali za wybuchem w składzie amunicji w 2014 roku, w którym zginęły dwie osoby, zasadniczo pogorszyły się stosunki czesko-rosyjskie.

Poziom obaw związanych z Rosją, jako zagrożeniem dla bezpieczeństwa Czech, można było ocenić w skali od jednego do dziesięciu. W rezultacie uzyskano średnią 6,4. Jedna dziesiąta badanych wskazała na najniższy poziom obaw. Najwyższy zaś wybrało 18 proc. badanych.

Rosja jest uważana za zagrożenie bezpieczeństwa głównie przez mieszkańców dużych miast

Rosja jest uważana za zagrożenie bezpieczeństwa głównie przez mieszkańców dużych miast. Według Median 65 proc. ludzi zgadza się z wykluczeniem rosyjskiego Rosatomu z przetargu na budowę nowego bloku w elektrowni jądrowej Dukovany. 27 proc. było przeciwko takiej decyzji rządu. W tej grupie trzy czwarte stanowili wyborcy Komunistycznej Partii Czech i Moraw.

Badania przeprowadzone wśród 1039 respondentów.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

mst/