Prezydent Rosji gotów spotkać się z prezydentem Ukrainy w Moskwie

2021-04-22 20:33 aktualizacja: 2021-04-23, 09:09
Vladimir Putin. Fot. PAP/ EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Vladimir Putin. Fot. PAP/ EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że jest gotów przyjąć prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Moskwie w dowolnym czasie, który mu odpowiada. Zastrzegł, że tematem mogą być tylko relacje dwóch krajów, a nie konflikt w Donbasie.

Putin powiedział, że jeśli władze Ukrainy chcą rozmawiać o Donbasie, to "powinny spotkać się z władzami republik ŁRL i DRL (struktur powołanych przez prorosyjskich separatystów-PAP)", a dopiero potem "z przedstawicielami krajów trzecich, do których w tym wypadku należy Rosja".

"Jeśli chodzi o rozwój stosunków dwustronnych, to proszę bardzo, przyjmiemy prezydenta Ukrainy w Moskwie w dowolnym dogodnym czasie" - powiedział rosyjski prezydent.

We wtorek Zełenski zaproponował Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część jest kontrolowana od 2014 roku przez wspieranych przez Rosję separatystów.

W opublikowanym we wtorek posłaniu wideo Zełenski przypomniał, że na spotkaniu doradców politycznych normandzkiej czwórki (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja) w poniedziałek zgłoszono propozycję spotkania na linii rozgraniczenia w Donbasie, żeby wyjaśnić sytuację.

Rosja utrzymuje, że trwający od 2014 roku konflikt w Donbasie jest konfliktem wewnątrzukraińskim i zaprzecza, by udzielała wsparcia separatystom.

NATO: Rosja wycofuje swoje wojska w odpowiednim czasie, pozostajemy czujni

W czwartek NATO poinformowało, że Rosja wydała oświadczenie o wycofaniu swoich wojsk do baz z obszaru w pobliżu granicy z Ukrainą. "Wszelkie kroki zmierzające do deeskalacji ze strony Rosji są ważne i od dawna oczekiwane" - cytuje agencja Reuters anonimowego przedstawiciela NATO.

"NATO zachowuje czujność i będzie nadal uważnie obserwować nieuzasadnione gromadzenie sił zbrojnych Rosji na Ukrainie i wokół niej" - dodał urzędnik. Podkreślił przy tym, że NATO wspiera Ukrainę i wezwał Rosję do wycofania wszystkich swoich sił z terytorium tego kraju.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)