Paweł Szefernaker: w środę konferencje prasowe wojewodów dotyczące środków unijnych dla Polski

2021-04-27 22:19 aktualizacja: 2021-04-28, 08:07
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Fot. PAP/Tomasz Gzell
W środę we wszystkich województwach odbędą się konferencje prasowe wojewodów w ramach rządowej akcji #LiczySięPolska, dotyczącej 770 mld zł środków unijnych - przekazał we wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"Jutro (środa, 28 kwietnia) o 13:00 we wszystkich województwach konferencje prasowe wojewodów w ramach rządowej akcji #LiczySięPolska dot. 770 mld zł środków unijnych" - napisał na Twitterze wiceszef MSWiA.

Konferencje odbędą się w ramach akcji #LiczySięPolska

Wcześniej we wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął tego dnia projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE, który zostanie teraz przekazany do parlamentu. Morawiecki zaapelował jedocześnie o ratyfikację decyzji w sprawie zasobów własnych w budżecie UE ponad podziałami partyjnymi. Morawiecki zapewnił, że w Krajowym Planie Odbudowy zostaną uwzględnione postulaty Lewicy.

Szef rządu - podczas konferencji - mówił o tym, że ratyfikacja decyzji o zasobach własnych to "polska racja stanu", bo pozwoli na wykorzystanie maksymalnej puli środków dla procesów inwestycyjnych i wsparcia branż, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. Wśród tych branż wymieniał budownictwo mieszkaniowe, infrastrukturę, cyfryzację, ale także inwestycje w szpitale i edukację oraz czyste powietrze i energetykę.

"Dzisiaj na szali leżą nie tylko środki z Krajowego Planu Odbudowy. Ta ustawa o zasobach własnych to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł, jak policzyli eksperci, i to większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach, licząc już ten rok po wychodzeniu z pandemii" - wskazywał Morawiecki.

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Jednak aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, to państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji decyzji o zasobach własnych przez parlamenty krajów członkowskich wstrzymałby uruchomienie całego pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. (PAP)

Autorki: Natalia Kamińska, Agnieszka Ziemska

kgr/