Vanessa Aleksander w głównej roli w filmie o wydarzeniach Marca '68

2021-05-03 11:37 aktualizacja: 2021-05-03, 11:56
Trwają zdjęcia do produkowanego przez TVP filmu „Marzec’68” w reżyserii Krzysztofa Langa. Główne role zagrają w nim Vanessa Aleksander i Ignacy Liss, a na ekranie zobaczymy też m.in. Edytę Olszówkę, Annę Radwan, Nikodema Rozbickiego i Ireneusza Czopa. Premiera filmu zaplanowana jest na przyszły rok.

Głównymi bohaterami filmu „Marzec’68” będą Marta (w tej roli Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss), dwoje zakochanych w sobie młodych ludzi, w których życie wdziera się polityka. Tłem opowieści o ich miłości będą bowiem wydarzenia, które rozegrały się w Polsce wiosną 1968 roku. 
 
Twórcy filmu „Marzec’68” chcą pokazać, jak gomułkowska propaganda i aparat opresji zderzyły się z oporem społecznym. Ukazane w nim wydarzenia obejmą okres od protestu w związku z zakazem wystawiania „Dziadów” z 30 stycznia 1968 roku do przemówienia Władysława Gomułki z 19 marca 1968, które w dużym stopniu przesądziło o represjach i masowej emigracji obywateli pochodzenia żydowskiego. Antysemityzm w komunistycznej Polsce, miłość dwojga młodych ludzi kontra system opresji - czytamy w oficjalnym opisie filmu.
 
W rolach głównych wystąpią oprócz Ignacego Lissa i Vanessy Aleksander wystąpią też Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Bonaszewski, Anna Radwan, Radosław Krzyżowski, Jacek Król, Marcin Sztabiński, Nikodem Rozbicki, Mikołaj Kubacki.