
"Bardzo często mówi się, że są ugruntowane demokracje w Europie. Polskę często traktuje się jako kraj o świeżej, takiej jeszcze nieugruntowanej demokracji. A to nieprawda, bo właśnie Konstytucja 3 Maja pokazała, że Polska jako pierwsza zbudowała coś, co można powiedzieć, że było wyjątkowe, bo nie było zbudowane przy pomocy szabli, armat, tylko na bazie konsensusu" - oceniła w poniedziałek prezes TK Julia Przyłębska w TVP Info.
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego: Przesłanie dzisiejszego święta jest takie, że powinniśmy funkcjonować jako wspólnota#GośćWiadomości #3Maja #wieszwięcej pic.twitter.com/83bTayyTCz
— tvp.info ?? (@tvp_info) May 3, 2021
Jak dodała "powinniśmy zawsze pamiętać, że mamy olbrzymie dziedzictwo narodowe, którego nie powinniśmy się wstydzić, powinniśmy odejść od tej +pedagogiki wstydu+, od tego co przez lata było dla nas pewnym brzemieniem". "Powinniśmy się z tego wyzwolić i pamiętać, że jesteśmy pełnowartościowym członkiem wspólnoty europejskiej, że wnieśliśmy do tej wspólnoty pierwszą pisaną konstytucję" - zaznaczyła Przyłębska.
Trybunał Konstytucyjny wybrany zgodnie z konstytucją
Jednocześnie Przyłębska zaapelowała "do odpowiedzialności wszystkich polityków, zarówno krajowych, jak i europejskich". "TK nie jest Trybunałem Julii Przyłębskiej. (...) To jest Trybunał, który został wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą konstytucję. Składa się z 15 niezależnych i niezawisłych sędziów. Każdy z tych sędziów ma jeden głos, a głos prezesa jest równoważny z innymi" - podkreśliła.
Julia Przyłębska, prezes TK: Trybunał Konstytucyjny nie jest trybunałem Julii Przyłębskiej (...) Trybunał został wybrany zgodnie z regułami określonymi przez naszą konstytucję #GośćWiadomości #wieszwięcej pic.twitter.com/dVlRygmTS7
— tvp.info ?? (@tvp_info) May 3, 2021
"Jest to 15 odważnych sędziów, którzy codziennie poddawani są olbrzymiej presji, właściwie niespotykanej chyba w żadnym z krajów UE" - zaznaczyła. Jak dodała "to co w tej chwili dzieje się, jeśli chodzi o próbę ingerowania w orzekanie TK właśnie poprzez różne groźby, poniżania, podważenie statusu sędziów, w mojej ocenie jest bezprecedensowe, nie powinno mieć miejsca i świadczy źle nie o sędziach TK, tylko o wszystkich którzy takich rzeczy się dopuszczają".
Jednocześnie prezes Przyłębska podkreśliła, że "absolutnie TK nie ma w zamyśle doprowadzenia do polexitu". "Trybunał po prostu orzeka o zgodności prawa, również zgodności prawa europejskiego, z polską konstytucją, z tego prostego powodu, że konstytucja nakłada na niego taki obowiązek i mówi, że konstytucja jest najwyższym prawem" - mówiła.
Trybunał 13 maja ma kontynuować rozpoczętą w końcu kwietnia rozprawę ws. wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału, które dotyczą funkcjonowania sądownictwa w Polsce - chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Pytanie do TK zadała ta Izba.
"Ta bezprecedensowa, niesprawiedliwa, narracyjna nagonka w stylu ponowoczesnej narracji, którą w tej chwili mamy powoduje, że polski TK jest pod szczególną presją i dumna jestem z moich kolegów sędziów, że tej presji nie ulegają (...), że sędziowie orzekają i dzielnie stoją na straży praw Rzeczpospolitej, bo czują, że wykonują swoje zadanie dla suwerena, dla narodu" - zaznaczyła Przyłębska. (PAP)
Autor: Marcin Jabłoński