Premier: liczę, że głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy będzie ponad podziałami politycznymi

2021-05-04 11:48 aktualizacja: 2021-05-04, 14:15
 Premier Mateusz Morawiecki (P) oraz unijny Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski (L) podczas konferencji prasowej na terenie siedziby KPRM w Warszawie Fot.  PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki (P) oraz unijny Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski (L) podczas konferencji prasowej na terenie siedziby KPRM w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka
Liczę, że głosowanie nad projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE będzie ponad podziałami politycznymi - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że posłowie PSL i KO także zagłosują "za" ustawą.

We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

O porozumienie partyjne w tej sprawie pytany był na konferencji prasowej szef rządu. "Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi" - oświadczył premier.

Przypomniał, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z Lewicą i wszystkie wspólnie uzgodnione punkty znalazły się w planie, który w poniedziałek został przesłany do Komisji Europejskiej.

"Liczę na to, że także posłowie PSL, które przecież również było z nami również w pewnym dialogu, nie tak intensywnym, ale było w dialogu, także zagłosują za tą ustawą o środkach dla polskich przedsiębiorców, rolników i przede wszystkim dla polskich pracowników" - wskazał premier.

Jak mówił, są to "środki na różne cele i nie powinniśmy się ich pozbawiać". "Liczę w związku z tym, że także Platforma Obywatelska, która jest przeciwna przyjęciu tych środków także koniec końców zdecyduje się za przegłosowaniem tej ustawy o środkach własnych, bo wiem że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekuje tego" - dodał szef rządu.

Premier: ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien dziś zagłosować za pakietem unijnym

Ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien zagłosować dziś za całym pakietem unijnym; dzisiejsze głosowanie w Sejmie dotyczy nie tylko Funduszu Odbudowy, ale unijnych środków na polskie rolnictwo na kolejne siedem lat - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier spotkał się we wtorek z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Januszem Wojciechowskim. Na wspólnej konferencji po spotkaniu Morawiecki podkreślał wagę funduszy unijnych, które pomogą polskiemu rolnictwu. "A to też dlatego, że w procesie negocjacji, który zakończyliśmy parę miesięcy temu, udało się dla polskiego rolnictwa wypracować bezprecedensowe kwoty wsparcia" - dodał.

Jak podkreślał, droga do rozwoju Polski wiedzie przez polską wieś. "Chcemy - poprzez nasze programy, dla rolnictwa, dla polskiej wsi - wyrównywać szanse polskim rolników" - mówił. Jak dodał, chodzi m.in. o "twarde parametry finansowe", jakimi są na przykład dopłaty, które powinny być "na poziomie średniej unijnej".

Dodał, że chodzi także o specjalne programy, o których rozmawiał we wtorek z komisarzem Januszem Wojciechowskim. "Programy przetwórstwa rolnego, rolniczy handel detaliczny, skrócenie drogi od pola do stołu; skrócenie w taki sposób, żeby poprzez odpowiednie dopłaty ze strony państwa rolnik mógł rzeczywiście po dobrych dla siebie cenach sprzedawać produkty rolne najbliżej swojego miejsca zamieszkania" - mówił premier Morawiecki.

"Dlatego ten, kto dobrze życzy polskiemu rolnictwu, powinien dzisiaj zagłosować za całym pakietem unijnym dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa" - powiedział szef rządu, dodając, że spełniony został cały szereg postulatów przedstawionych przez środowiska przedsiębiorców rolnych.

"Ja spotykałem się z przedsiębiorcami rolnymi, bardzo często zresztą rozmawiałem z nimi na temat tego, jakie są główne potrzeby dla polskiego rolnictwa, polskiej wsi. Wiele z tych elementów zostało uwzględnionych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na kolejną perspektywę. Pamiętajmy, dzisiejsze głosowanie w Sejmie to nie tylko Fundusz Odbudowy, to także środki unijne na polskie rolnictwo na kolejne siedem lat" - podkreślił premier.

Premier: chcemy, aby transformacja po wdrożeniu KPO trafiła do każdego gospodarstwa rolniczego

Szef rządu podkreślił na konferencji prasowej, że chce aby transformacja po wdrożeniu KPO oznaczała szybką odbudowę gospodarki, by trafiła do każdego gospodarstwa rolniczego.

"To jest dla nas podstawowy warunek. Chcemy rozwijać te projekty, które służą rolnikom w wielu obszarach" - podkreślił Morawiecki. Wskazał m.in. na programy dotyczące rolniczego handlu detalicznego, które mają doprowadzić do skrócenia drogi produktów rolnych "od pola do stołu".

Podkreślił też, że rozwój zrównoważonego rolnictwa służy interesom polskich rolników.

"Wierzę, że głos polskich rolników będzie dobrze słyszany przez to, co udało nam się wynegocjować przez ostatni rok, dwa lata ciężkich negocjacji, że to będzie dobrze zainwestowane w polską ziemię, w czyste technologie, czyste środowisko, ale też park maszynowy, szybki internet, wszystko to, co pozwala polskim rolnikom skutecznie konkurować w całej Europie i na świecie" - mówił Morawiecki. (PAP)

Autorzy: Sonia Otfinowska, Monika Zdziera, Karolina Kropiwiec

io/