Pęk: złożymy wniosek, aby Senat na najbliższym posiedzeniu zajął się ustawą ratyfikacyjną

2021-05-04 12:31 aktualizacja: 2021-05-04, 17:45
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (L) podczas posiedzenia Senatu Fot.  PAP/Jakub Kamiński
Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (L) podczas posiedzenia Senatu Fot. PAP/Jakub Kamiński
W środę złożymy wniosek o poszerzenie porządku najbliższych obrad Senatu o ustawę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, jeśli uchwali ją Sejm - zapowiedział we wtorek wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

Pęk wniosek ten zapowiedział na wtorkowej konferencji w Sejmie z udziałem przewodniczącego KP PiS Ryszarda Terleckiego oraz rzecznik PiS Anity Czerwińskiej.

Senator przypomniał, że jeśli we wtorek Sejm uchwali ustawę o ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, trafi ona do Senatu. "Stąd mój apel do senatorów, do większości senackiej, do pana marszałka (Tomasza) Grodzkiego, ażeby jeżeli tak się zdarzy, że dzisiaj już sprawa zakończy się w Sejmie, Senat niezwłocznie przystąpił do procedowania tej ustawy" - powiedział.

Pęk zaznaczył, że w przyszłym tygodniu zaplanowane jest trzydniowe posiedzenie Izby. Posiedzenie ma rozpocząć się w środę, 12 maja. "Będziemy jutro z senatorem Markiem Martynowskim, przewodniczącym senackiego klubu PiS, składać wniosek do pana marszałka Grodzkiego o poszerzenie porządku obrad najbliższego Senatu właśnie o ustawę o zasobach własnych" - poinformował.

Spotkanie z przedstawicielami samorządów

Wicemarszałek odniósł się też do wtorkowego spotkania większości senackiej z przedstawicielami samorządów w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, który jest podstawą do wypłaty środków z funduszu. "Pragnę przypomnieć, że KPO był również w Senacie konsultowany" - wskazał senator PiS.

Jak zaznaczył, specjalne spotkanie odbyło się na senackiej komisji i "nie cieszyło się jakimś wielkim zainteresowaniem senatorów Platformy Obywatelskiej".

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

io/