211 posłów PiS za zgodą na ratyfikację decyzji w sprawie zasobów własnych UE. Solidarna Polska przeciw

2021-05-04 21:15 aktualizacja: 2021-05-04, 22:53
 Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (4L-tył) i politycy Solidarnej Polski podczas głosowania na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (4L-tył) i politycy Solidarnej Polski podczas głosowania na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz
211 spośród 231 posłów klubu PiS głosowało za ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. 20 było przeciwnych, wśród nich niemal wszyscy reprezentanci Solidarnej Polski.

Podczas wtorkowego dodatkowego posiedzenia Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu.

Wyniki sejmowego głosowania

Z sejmowego zestawienia wynika, że spośród 231 posłów klubu PiS biorących udział w głosowaniu - 211 opowiedziało się za ratyfikacją. Wśród nich znalazł się należący do Solidarnej Polski Warchoł Marcin, który kandyduje na prezydenta Rzeszowa.

Przeciwnych było 20 posłów klubu, w tym 17 posłów reprezentujących Solidarną Polskę (należąca do SP Kurowska Maria nie wzięła udziału w głosowaniu), która od samego początku zapowiadała, że będzie przeciwna.

Szef SP, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przed głosowaniem wskazywał, że jego ugrupowanie jest przeciwko wszelkim decyzjom, które niosą za sobą zagrożenie i ryzyko dla Polski przenoszenia kompetencji państwa polskiego na rzecz Brukseli, na rzecz Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego.

Ponadto przeciwnych było troje posłów należących do PiS: Małgorzata Janowska, Anna Siarkowska, Sławomir Zawiślak.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy, z którego Polska ma otrzymać ok. 58 mld euro. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. (PAP)

kgr/