"GW": Kobiety w ciąży mają problemy z dostępem do szczepień

2021-05-08 09:25 aktualizacja: 2021-05-08, 09:28
Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zachęca, aby szczepionki przeciw COVID-19 przyjmowały kobiety w ciąży i karmiące. Ale pacjentkom trudno znaleźć przychodnię, która chce szczepić ciężarne - pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza".

Gazeta podaje, że 26 kwietnia Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało dokument, w którym rekomenduje szczepienia dla kobiet ciężarnych i karmiących. "Należy zdawać sobie sprawę, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2" - napisano.

"PTGiP podkreśla, że za każdym razem decyzja o szczepieniu powinna być konsultowana z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę i lepiej, by kobiety szczepiły się preparatami mRNA (Pfizer, Moderna)" - napisano.

Gazeta wskazuje, że w szeregu krajów - w tym USA Wielkiej Brytanii, Izraelu czy Belgii kobiety w ciąży mogą się szczepić już od kilku miesięcy. "W Polsce poza stanowiskiem PTGiP nie ma oficjalnej rekomendacji resortu zdrowia czy Rady Medycznej przy premierze dotyczącej szczepień ciężarnych" - czytamy.

Dodano, że pacjentki w ciąży, które chciałyby się zaszczepić, miały do tej pory trudności z przekonaniem lekarzy do wystawienia im skierowania na szczepienie, albo również ze znalezieniem punktu szczepień gotowego je przyjąć. (PAP)
io/