Witek: wprowadzimy wspólne rozliczanie podatkowe w roku zawarcia małżeństwa

2021-05-15 12:01 aktualizacja: 2021-05-15, 15:42
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Fot. PAP
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Fot. PAP
Marszałek Sejmu podczas konwencji programowej PiS przedstawiła kilka propozycji związanych z rodziną. - Rodzina nadal jest dla nas najważniejsza; wszystkie programy, które budujemy, także gospodarcze, skupiają się wokół rodziny - mówiła w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu marszałek Witek.

Marszałek Elżbieta Witek ogłosiła uruchomienie programu Żłobek w każdej gminie oraz zapowiedziała wprowadzenie darmowych badań prenatalnych. To, obok wspólnego rozliczania podatkowe w roku zawarcia małżeństwa, pakiet prorodzinny programu Polski Ład.

"Kiedy budowaliśmy nasz program w 2015 r., mówiliśmy, że to rodzina jest w centrum naszej uwagi. (...) Z tej ścieżki nie zejdziemy. Rodzina nadal jest dla nas najważniejsza i wszystkie programy, które budujemy, także gospodarcze, skupiają się wokół rodziny" - zaznaczyła Witek.

Jak dodała państwo przeznacza coraz większe nakłady na tworzenie żłobków. "Chcemy ogłosić program +Żłobek w każdej gminie+. Samorządowcy, którzy będą chcieli budować żłobek w swojej gminie, otrzymają dotację ze strony państwa" - zapowiedziała marszałek Sejmu.

Marszałek Witek poinformowała, że rozszerzony ma zostać dostęp do badań prenatalnych, aby bezpłatnie mogły korzystać z nich wszystkie kobiety w ciąży.

Uruchomiony ma być także program badań profilaktycznych dla osób 40 plus, finansowany ze środków publicznych. "Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć ciężkie choroby" - podkreśliła marszałek. Wyjaśniła, że będzie to powiązane z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy.

Witek mówiła również o programach realizowanych i przygotowywanych z myślą o seniorach. Zapowiedziała, że emerytury i renty do wysokości 2500 zł będą wolne z podatku. "To jest wielki krok do przodu w kierunku emerytów, ale przecież to oni przez całe życie budowali naszą ojczyznę" - powiedziała.

 

Wprowadzony będzie także nowy instrument dla osób, które będą chciały kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego – PIT-0 dla seniora.

Marszałek podkreślała też wysiłek nauczycieli, rodziców i uczniów podczas nauki zdalnej w czasie epidemii. Zwróciła uwagę, że ten czas spowodował szkody w kondycji fizycznej i psychicznej uczniów.

"Stworzymy narodowy program wyrównywania barier i braków, które spowodował koronawirus i nauka zdalna" -  powiedziała. Poinformowała, że uczniowie w każdej szkole będą mieli zapewnioną pomoc psychologiczną. (PAP)

autor: Monika Zdziera, Olga Zakolska

lozo/