Andrusiewicz: chcemy jak najszybciej wrócić do diagnostyki i leczenia w zakresie onkologii i kardiologii

2021-05-18 13:03 aktualizacja: 2021-05-18, 14:48
Prezentacja systemu robotycznego da Vinci w SPSzK Fot. PAP/Marcin Bielecki
Prezentacja systemu robotycznego da Vinci w SPSzK Fot. PAP/Marcin Bielecki
Chcemy, żeby pacjenci onkologiczni i kardiologiczni jak najszybciej powrócili do diagnostyki i leczenia - powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zabiegi planowe powinny być też wykonywane w zakresie ortopedii - dodał.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz pytany był w czasie briefingu prasowego przez dziennikarzy m.in. o to, gdzie w sektorze ochrony zdrowia największe są "postcovidowe zaniedbania".

"Dla nas najistotniejsze są dwa typy schorzeń i chcielibyśmy, żeby tutaj pacjenci jak najszybciej wrócili do diagnostyki i do leczenia - są to schorzenia obarczone najpoważniejszym ryzykiem powikłań i możliwego, tragicznego końca - mówimy tutaj o onkologii i o kardiologii" - wskazał Andrusiewicz.

Powiedział, że w tych dwóch dziedzinach są sieci wraz z monitorowaniem jakości usług. "Tutaj chcemy, żeby jak najszybciej pacjenci powrócili do lekarzy - do diagnostyki przede wszystkim" - zaznaczył.

"Na pewno muszą też powrócić pacjenci na zabiegi planowe w zakresie szeroko rozumianej ortopedii, ponieważ te zabiegi były najczęściej zabiegami nieratującymi życia, które można było wstrzymać" - podkreślił.

Andrusiewicz powiedział, że w najbliższym czasie minister zdrowia ogłosi plan profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i zdjęcia limitów ze specjalizacji. "Te dwa projekty są ze sobą powiązane. Myślę, że państwo jeszcze w tym tygodniu możecie się spodziewać takiego komunikatu ze strony MZ - Adama Niedzielskiego" - zapowiedział rzecznik MZ.

W środę na posiedzeniu rządu ma zostać przedstawiony materiał informacyjny o Programie badań profilaktycznych „40 PLUS” oraz zniesienia limitowania finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

liv/

TEMATY: