KO chce, aby Sejm przyjął uchwałę w sprawie sytuacji na Białorusi

2021-05-27 17:57 aktualizacja: 2021-05-27, 20:51
Posłowie KO Robert Tyszkiewicz (3P) i Michał Szczerba (P), posłanka Lewicy Monika Falej (2P), senator KO Marcin Bosacki (L), prezes Fundacji Białoruski Dom Aliaksandr Zarembiuk (3L) oraz założyciel i twórca kanału NEXTA Stsiapan Putsila (2L). Fot.  PAP/Tomasz Gzell
Posłowie KO Robert Tyszkiewicz (3P) i Michał Szczerba (P), posłanka Lewicy Monika Falej (2P), senator KO Marcin Bosacki (L), prezes Fundacji Białoruski Dom Aliaksandr Zarembiuk (3L) oraz założyciel i twórca kanału NEXTA Stsiapan Putsila (2L). Fot. PAP/Tomasz Gzell
Koalicja Obywatelska chce, aby Sejm przyjął w piątek uchwałę ws. sytuacji na Białorusi. W projekcie znalazło się m.in. żądanie natychmiastowego uwolnienia Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi oraz apel do polskiego rządu o złagodzenie zasad polskiej polityki azylowej.

Współautorem projektu uchwały, który został w czwartek złożony w Sejmie, jest Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Białorusi. "Uważam, że sytuacja na Białorusi jest na tyle nadzwyczajna, że wymaga głosu parlamentu" - powiedział PAP poseł KO.

W projekcie uchwały czytamy, że "skala i zakres represji wobec społeczeństwa obywatelskiego, które przetoczyły się przez Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich w dniu 10 sierpnia 2020 r., wymaga solidarności i zdecydowanych działań społeczności międzynarodowej".

Przymusowe lądowanie Ryanaira to "akt terroru państwowego"

"My, posłanki i posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, zdecydowanie potępiamy akt terroru państwowego polegający na doprowadzeniu do przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku na Białorusi w dniu 23 maja 2021 r., który stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa lotniczego oraz bezprawnym zatrzymaniu przez białoruskie władze Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi" - głosi projekt Koalicji Obywatelskiej.

"Żądamy ich natychmiastowego uwolnienia oraz zagwarantowania im swobody przemieszczania się. Zwracamy się do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego o pilne zbadanie tego bezprecedensowego i niedopuszczalnego zdarzenia" - czytamy w projekcie.

Jego autorzy apelują "do parlamentów krajów Unii Europejskiej i Rady Europy o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji na Białorusi, a także o wzmacnianie solidarnego stanowiska państw europejskich wobec reżimu w Mińsku, w szczególności działań na rzecz uwolnienia więźniów politycznych i powstrzymania represji".

Apel odnośnie polskiej polityki azylowej

"Apelujemy do Rady Ministrów o złagodzenie zasad polskiej polityki azylowej i polityki udzielania ochrony międzynarodowej wobec białoruskich uchodźców politycznych" - podkreślają posłowie KO.

Projekt stanowi też poparcie dla konkluzji nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. "Apelujemy o jak najszybsze i jak najszersze umieszczenie w wykazie sankcyjnym dodatkowych osób i podmiotów, a także ukierunkowane sankcje gospodarcze wobec reżimu. Z zaniepokojeniem oceniamy eskalację represji skierowanych przeciwko społeczeństwu białoruskiemu, a których kolejne sekwencje doprowadziły do dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się także nasi Rodacy, obywatele Białorusi, żyjący od pokoleń w tym kraju" - czytamy w projekcie uchwały.

Kulminację tych wydarzeń - jak dodają autorzy uchwały - "stanowi aresztowanie Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, Anny Paniszewej, Marii Tiszkowskiej i Ireny Biernackiej". "Żądamy jak najszybszego uwolnienia osób zatrzymanych i zaprzestania stosowania wobec nich niezgodnych z prawem represji łamiących podstawowe prawa człowieka" - czytamy w projekcie.

"Apelujemy również do Rady Ministrów o zdecydowane, konsekwentne i konkretne działania w tej sprawie wraz z objęciem sankcjami osób aparatu władzy, sprawiedliwości i bezpieczeństwa, mających związek i biorących bezpośredni udział w represjach wobec Polaków na Białorusi. Przede wszystkim objęcie ich zakazem wjazdu na teren Rzeczpospolitej Polskiej, a docelowo także na teren Unii Europejskiej" - głosi dokument.

Sejm ma kontynuować w piątek przerwane w ubiegłym tygodniu posiedzenie. Koalicja Obywatelska chce, by posłowie przyjęli m.in. uchwałę w proponowanym brzmieniu. O swej inicjatywie mają rozmawiać na piątkowych posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

W ostatnią niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie, a także towarzyszącą mu jego partnerkę Rosjankę Sofiję Sapiegę.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu".(PAP)

autor: Marta Rawicz

kgr/