Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek ze Swiatłaną Cichanouską

2021-06-02 16:19 aktualizacja: 2021-06-02, 19:28
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek w Belwederze z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską; rozmowa będzie dotyczyła sytuacji na Białorusi oraz represji wobec Polaków w tym kraju - powiedział PAP w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

"Pan prezydent w piątek spotka się w Belwederze z panią Swiatłaną Cichanouską, która będzie wtedy przebywała w Warszawie" - powiedział szef BPM.

Szczerski przypomniał, że we wtorek rozmawiał z Cichanouską razem z szefem BBN Pawłem Solochem. "Także właśnie o spotkaniu pana prezydenta" - dodał.

Pytany o tematy piątkowej rozmowy prezydenta z Cichanouską, Szczerski powiedział, że "jesteśmy jako Polska zaangażowani w obronę wolności, praw obywateli na Białorusi". "Uważamy, że każdy naród ma prawo do życia w wolności, wedle własnego wyboru. Naszą pierwszorzędną troską jest kwestia także prześladowania, represji wobec Polaków na Białorusi" - zaznaczył.

Stąd - dodał - rozmowa dotyczyć będzie "sytuacji na Białorusi oraz tego, w jaki sposób my, społeczność międzynarodowa może okazać solidarność z tymi obywatelami Białorusi, w tym Polakami, którzy podlegają dziś represjom".

Swiatłana Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ub.r. i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym. Mimo tego według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a jako zwycięzcę ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. Po wyborach Cichanouska została zmuszona do emigracji przez służby Łukaszenki. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

kgr/