Kim Dzong Un przedstawił plan stabilizacji gospodarki

2021-06-08 09:11 aktualizacja: 2021-06-08, 09:15
Kim Dzong Un Fot. PAP/EPA/KCNA
Kim Dzong Un Fot. PAP/EPA/KCNA
Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un przedstawił najwyższym dygnitarzom rządzącej partii plany ekonomiczne na drugą połowę roku, których celem jest stabilizacja krajowej gospodarki – przekazała we wtorek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Na spotkaniu poprzedzającym posiedzenie Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei (PPK) Kim wezwał urzędników do podjęcia „oddanych wysiłków” na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej w kraju – przekazała KCNA.

Agencja nie podała szczegółów na temat planów ekonomicznych przedstawionych przez Kima. Zaznaczyła jednak, że mają one przynieść „namacalną zmianę w stabilizacji pracy gospodarczej państwa i życia ludu przy okazji posiedzenia plenarnego Komitetu Centralnego partii”.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, które zajmuje się sprawami związanymi z Koreą Płn., zwróciło uwagę, że tego rodzaju „spotkanie konsultacyjne” odbyło się po raz pierwszy, odkąd Kim Dzong Un przejął władzę w kraju. Według resortu miało ono na celu wzmocnienie władzy wykonawczej rządu centralnego.

Pjongjang informował wcześniej, że posiedzenie KC odbędzie się w pierwszej połowie czerwca, ale nie ogłosił konkretnej daty. Komitet ma ocenić sytuację w państwie w pierwszej połowie roku i podjąć kroki w celu rozwiązania trapiących kraj problemów gospodarczych.

Z powodu pandemii Covid-19 władze Korei Płn. zamknęły granicę z Chinami, co zmniejszyło handel zagraniczny prawie do zera i dodatkowo pogłębiło zapaść gospodarczą zubożałego kraju. Kim przyznał wcześniej w tym roku, że jego planów gospodarczych nie udało się zrealizować, a ludność Korei Płn. mierzy się z „najgorszą sytuacją” w historii.

Andrzej Borowiak (PAP)