"Nasz Dziennik": niebezpieczny wyłom

2021-06-10 12:54 aktualizacja: 2021-06-10, 12:58
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Umorzenie przez Trybunał Konstytucyjny skarg w sprawie braku w polskim prawie uregulowań dotyczących związków jednopłciowych może oznaczać otwarcie furtki do ich wprowadzenia - podaje w czwartek "Nasz Dziennik".

Gazeta wskazuje, że w TK znajduje się pięć skarg konstytucyjnych złożonych przez osoby LGBT, które czują się dyskryminowane z tego powodu, że nie mogą zawrzeć małżeństwa w Polsce.

"Niewykluczone, że niebawem zapadnie decyzja w tej sprawie. Skarżący podnoszą niezgodność z Konstytucją art. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wprost postanawia, że związek małżeński może zawrzeć jedynie kobieta i mężczyzna. Prawnicy podkreślają, że Trybunał Konstytucyjny powinien zdecydowanie potwierdzić zgodność z Konstytucją przepisów kodeksu i bynajmniej nie umarzać postępowania np. z uwagi na jakieś proceduralne przeszkody do rozpatrywania skarg" - podaje "Nasz Dziennik".

Sędzia Trybunału Stanu Piotr Ł. Andrzejewski w rozmowie z gazetą ocenia, że wskazane byłoby jednoznaczne orzeczenie w tym zakresie. "Takich skarg nie można umarzać. Byłby to przejaw kapitulanckiej postawy wobec ideologicznej i prawnej przemocy zewnętrznej" - mówi.

"Nasz Dziennik" informuje, że na orzeczenie TK liczy również poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS). "Obowiązujące przepisy są zgodne z Ustawą Zasadniczą" – podkreśla poseł. Dodaje, że nie zna szczegółowo tych skarg, ale w jego ocenie optymalnym rozwiązaniem byłoby, żeby Trybunał orzekł, że obowiązujące przepisy są zgodne z Konstytucją.

"Zgodności z Ustawą Zasadniczą przepisu Kodeksu rodzinnego bronią Prokurator Generalny i Sejm, z tym że ten ostatni wnioskuje o umorzenie wszystkich spraw, dostrzegając ku temu proceduralne podstawy. Jednak zdaniem prawników umorzenie postępowań stworzy możliwość do wprowadzenia w Polsce związków jednopłciowych lub tzw. małżeństw homoseksualnych. Stworzony zostanie bowiem wyłom w jednoznacznej przeszkodzie konstytucyjnej" - podaje "Nasz Dziennik". (PAP)

lozo/