Adam Niedzielski: będziemy utrzymywać minimalną rezerwę łóżek covidowych w każdym regionie

2021-06-10 16:25 aktualizacja: 2021-06-10, 18:07
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Będziemy utrzymywali pewną żelazną, minimalną rezerwę łóżek covidowych. System musi być przygotowany w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia – zapowiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dotyczącej obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Te łóżka w systemie covidowym pozostaną, ale pozostaną na pewno w wielkości poniżej 10 tys. łóżek tak, aby w każdy województwie, regionie, zapewnić sferę bezpieczeństwa" – podkreślił szef resortu zdrowia.

W jego opinii "system musi być przygotowany, aby w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, elastycznie zareagować i zwiększyć dostępność w ramach systemu covidowego".

Obserwujemy bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów

Obserwujemy bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów osób chorych na COVID-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał w tej chwili średnia tygodniowa wynosi 53 zgony dziennie i to w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to spadek o 40 proc.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim powiedział, że sytuacja epidemiczna jest przez resort zdrowia bardzo uważnie monitorowana.

"Ta najważniejsza informacja, która wynika z obserwacji w ostatnim czasie jest taka, że ta nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń, czy innych tych parametrów monitorowanych w trakcie pandemii" - powiedział.

Niedzielski dodał, że czwartek jest ważnym dniem, ponieważ średnia liczba zakażeń tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. "To jest rzeczywiście taki próg, którego dawno nie obserwowaliśmy" - podkreślił

W ocenie Niedzielskiego oznacza to, że strategia luzowania obostrzeń "się spełnia."

Niedzielski powiedział również, że obserwowany jest bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów. "W tej chwili ta liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową wynosi 53 dziennie i to też w stosunku do poprzedniego tygodnia jest spadek o 40 proc." - poinformował.

Szef MZ powiedział, że równolegle zmniejszana jest infrastruktura covidowa, w tym łóżek przeznaczanych na walkę z tą chorobą. Poinformował, że ciągu ponad miesiąca dostępność łóżek dla takich pacjentów zmniejszyła się o blisko 30 tys., a teraz dostępne są ok. 14 tys. łóżka.

"Tak naprawdę cały czas trwa proces redukowania tej infrastruktury po to, żeby przywracać standardowe działanie systemu opieki zdrowotnej" - powiedział.(PAP)

Autorzy: Iwona Pałczyńska, Szymon Zdziebłowski