Posłowie wzywają do zwiększenia sankcji wobec Białorusi po lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku

2021-06-10 16:59 aktualizacja: 2021-06-10, 21:32
Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Parlament Europejski w czwartek wezwał UE do ukarania osób zaangażowanych w zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz w zatrzymanie podróżującego na pokładzie tej maszyny białoruskiego dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

W rezolucji przyjętej w czwartek 626 głosami za, przy 16 przeciw i 36 wstrzymujących się, posłowie zdecydowanie potępiają "porwanie samolotu Ryanair" jako akt "terroryzmu państwowego" oraz wzywają do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Pratasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi, jak również wszystkich innych więźniów politycznych na Białorusi.

W rezolucji wzywa się UE do jak najszybszego nałożenia sankcji na osoby i podmioty na Białorusi zaangażowane w przymusowe lądowanie samolotu i uprowadzenia.

Zdaniem PE państwa unijne muszą pilnie przystąpić do wprowadzenia kolejnego pakietu sankcji przeciwko tym, którzy uczestniczyli w zeszłorocznych fałszerstwach wyborczych i wynikających z nich naruszeniach praw człowieka na Białorusi.

"Na liście objętych sankcjami powinni znaleźć się prokuratorzy, sędziowie i pracownicy organów ścigania, którzy odgrywają rolę w represjach, a także agenci zajmujący się dezinformacją, mediami, propagandą i urzędnicy wspierający reżim, tacy jak Marat Markow, który 2 czerwca przeprowadził wywiad z Ramanem Pratasiewiczem w państwowej stacji ONT" - uważa PE. (PAP)

kgr/