Profesor Joanna Zajkowska: dalszy etap luzowania obostrzeń wydaje się rozsądny

2021-06-10 17:18 aktualizacja: 2021-06-10, 19:27
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Dalszy etap luzowania obostrzeń wydaje się rozsądny, co pokazuje obecna sytuacja epidemiczna – oceniła w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne luzowanie obostrzeń epidemicznych. Od 13 czerwca otwarte będą strefy gastronomiczne, m.in. w kinach, teatrach i na koncertach. Więcej wiernych będzie mogło być w świątyniach.

Nowy harmonogram luzowania obostrzeń

Kolejne zmiany nastąpią od 26 czerwca i mają obowiązywać do końca wakacji. "Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie" – podkreślono.

Szef resortu zdrowia powiedział podczas konferencji, że tylko zaszczepieni nie będą wliczani do limitów osób.

"Dalszy etap luzowania obostrzeń wydaje się rozsądny, co pokazuje obecna sytuacja epidemiczna" – podkreśliła prof. Zajkowska w rozmowie z PAP.

Zwróciła także uwagę fakt nieuwzględniania osób zaszczepionych w limitach. W opinii prof. Zajkowskiej ma to zachęcić Polaków do szczepienia się.

Dopytywana, czy niewliczanie zaszczepionych do limitów osób ma naukowe i medyczne potwierdzenie, podkreśliła, że "z pewnością było to przemyślane, oparte na ekspertyzach".(PAP)

kgr/