Radio "Observador": Władze Lizbony przekazały Kremlowi dane organizatorów antyputinowskiego wiecu

2021-06-10 19:13 aktualizacja: 2021-06-10, 19:17
Fot.  EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. EPA/SERGEI ILNITSKY
Władze Lizbony potwierdziły w czwartek, że przekazały Kremlowi dane osób, które w stolicy Portugalii zorganizowały na początku 2021 r. wiec przeciwko reżimowi prezydenta Rosji Władimira Putina.

W wydanym oświadczeniu lizboński ratusz przeprosił za swoje działanie, odżegnując się jednocześnie od bliskiej współpracy z władzami Rosji. "Odrzucamy wszelkie zarzuty dotyczące naszego wspólnictwa z rosyjskim reżimem" - napisały władze Lizbony.

W dokumencie wskazano, że służbom dyplomatycznym Rosji w portugalskiej stolicy przekazane zostały dane trzech obywateli rosyjskich, którzy zorganizowali tam manifestację poparcia dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Władze Lizbony zapewniły, że w ostatnim czasie dostosowały swoje przepisy do ustawy o ochronie danych osobowych, aby do podobnych zdarzeń już nie dochodziło.

Radio Observador, które dotarło do trzech organizatorów antyputinowskiej manifestacji, wskazało, że osoby te boją się teraz o swoje życie. Rozgłośnia informuje o obawach, że władze Lizbony przekazywały też dane organizatorów innych manifestacji, m.in. przeciwko władzom Kuby, Izraela i Angoli, ambasadom tych państw w Portugalii.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

kgr/