„Magyar Nemzet”: 10 lat więzienia grozi studentowi podejrzanemu o przygotowywanie aktu terrorystycznego

2021-06-10 20:19 aktualizacja: 2021-06-10, 21:19
Fot. PAP/EPA/Matthias Rietschel
Fot. PAP/EPA/Matthias Rietschel
Do 10 lat więzienia grozi węgierskiemu studentowi podejrzewanemu o przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Mężczyzna przeszedł na islam i utożsamiał się z działalnością dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) – podał w czwartek węgierski dziennik „Magyar Nemzet”.

21-letni student z Kecskemetu (środkowe Węgry) przeszedł na islam, przyjął arabskie imię (swoje konto na Istagramie prowadzi jako Husseyin Ziyad V) i podjął kroki, by zdobyć bombę rurową – pisze gazeta, powołując się na oficjalne źródła. Jak podano, wskazują na to dane pozyskane z jego komputera, smartfona i innych nośników danych.

O zatrzymaniu młodego człowieka poinformowała 2 czerwca prokuratura w Budapeszcie. Następnego dnia szef Centrum Zapobiegania Terroryzmowi Janos Hajdu podał, że podejrzany nabył materiały do wykonania bomby rurowej, która miała zostać zdetonowana podczas jednego z meczów piłkarskich mistrzostw Europy w Budapeszcie.

Podejrzany na przesłuchaniu nie zakwestionował treści korespondencji dotyczącej przygotowania zamachu, zaprzeczył jednak, by miał zamiar rzeczywiście go dokonać.

Za przygotowywanie aktu terrorystycznego grozi kara od 2 do 8 lat więzienia, a w przypadku, gdy szykuje go członek grupy terrorystycznej – od 5 do 10 lat.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

kgr/