Premier: mamy zobowiązanie, by szukać najlepszych rozwiązań dla rolników

2021-06-12 12:27 aktualizacja: 2021-06-12, 17:20
Mamy zobowiązanie, by naprawiać błędy przeszłości oraz szukać najlepszych, możliwych rozwiązań dla rolników we współczesnym świecie pełnym wielu wyzwań - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki otwierając debatę "Polski Ład, Od Pola Do Stołu".

"Chleb jest bardzo potrzebny, chleb jest niezbędny - to słowa Jana Pawła II, który zaznaczył bardzo wyraźnie tym samym, że żyjemy dzięki rolnikom, dzięki wsi, dzięki polskiej wsi" - powiedział premier na otwarcie debaty, która została zorganizowana w Instytucie Zootechniki w Balicach, koło Krakowa.

Jak mówił szef rządu, "to jest także docenienie roli wsi, ale również nasze zobowiązanie jednocześnie". "Zobowiązanie, aby naprawiać błędy przeszłości - tej dalszej, najdalszej, ale także tej z ostatnich lat, z ostatniej dekady i szukać najlepszych, możliwych rozwiązań dla rolników we współczesnym świecie pełnym wielu wyzwań" - tłumaczył Morawiecki. 

Morawiecki: około 150 mld zł trafi na bezpośrednie wsparcie rolników 

Około 150 mld zł trafi na bezpośrednie wsparcie rolników, wyrównanie dopłat z hektara do średniej unijnej, ale także na rozwój polskiej wsi - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas debaty "Polski Ład. Od pola do stołu" w Balicach.

Morawiecki podczas przemówienia poprzedzającego debatę na temat Polskiego Ładu dla rolnictwa powiedział, że w nowej perspektywie finansowej do polskich rolników trafi ponad 34 mld euro.

"To około 150 mld zł, które pójdą na bezpośrednie wsparcie rolników, wyrównanie dopłat z hektara do średniej unijnej, ale także na rozwój polskiej wsi" - mówił premier, wskazując takie projekty jak m.in. program małej retencji i meliorację, które mają pomóc rolnikom zabezpieczyć się przed przyszłymi klęskami suszy. Według Morawieckiego środki będą mogły być wykorzystywane również na "rozwój parku maszynowego i infrastruktury na wsi".

Wcześniej podczas wizyty w Małopolsce Morawiecki powiedział, że w Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników.

Jak mówił szef rządu, jednym z nich jest podniesienie dopłaty do paliwa rolniczego. "Wcześniej z 83 zł na 100 zł. A teraz ze 100 zł podnosimy wkrótce na 110 zł". Kolejne programy dotyczą m.in. dbania o gospodarstwa rolne, szczególnie małe, oraz kodeksu rolnego.(PAP)