Prezydent Andrzej Duda przybył w niedzielę wieczorem do Brukseli gdzie weźmie udział w szczycie NATO

2021-06-13 19:08 aktualizacja: 2021-06-14, 07:19
Prezydent Andrzej Duda przed wylotem na szczyt NATO w Brukseli. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda przed wylotem na szczyt NATO w Brukseli. Fot. PAP/Radek Pietruszka
W poniedziałek w Brukseli odbędzie się jednodniowy szczyt NATO. Polskę będą reprezentowali prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów będzie inicjatywa NATO 2030, mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.

Przywódcy państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie - czytamy w zapowiadającym szczyt komunikacie. Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

W ramach szczytu NATO polski przywódca odbędzie bilateralne spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem oraz z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaewem.

Głównym tematem szczytu będzie "NATO 2030"

Głównym tematem tegorocznego jednodniowego spotkania przywódców państw i rządów krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być plan wzmocnienia i dostosowania go do nowych wyzwań - "NATO 2030". Proces ten rozpoczął się na szczycie w Londynie w 2019 r.

Do prac nad tym planem sekretarz generalny Jens Stoltenberg powołał 10-osobowy zespół złożony z przedstawicieli Danii, Francji, Holandii, Kanady, Niemiec, USA, Polski, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W grudniu ub. r. grupa ekspertów przedstawiła raport "NATO 2030. United for a New Era" dotyczący wzmocnienia politycznego wymiaru Sojuszu i mechanizmów konsultacji.

Z Brukseli prezydent uda się do Bratysławy, gdzie we wtorek weźmie udział w corocznej konferencji GLOBSEC. Forum to odbędzie się w formule hybrydowej i będzie w dużej mierze dotyczyć sytuacji i odbudowy środkowej Europy po pandemii. W planie wizyty Dudy są spotkania z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem oraz wystąpienie. Wśród zapowiadanych mówców są także prezydent Francji, przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Stoltenberg, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, papież Franciszek, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk i historyk Timothy Garton Ash. (PAP)

kgr/