Austriackie media: awans do fazy pucharowej to historyczny sukces

2021-06-21 21:39 aktualizacja: 2021-06-21, 21:43
Kibice reprezentacji Austrii Fot. PAP/ EPA/Robert Ghement
Kibice reprezentacji Austrii Fot. PAP/ EPA/Robert Ghement
Austriackie media są zgodne, że awans reprezentacji tego kraju do fazy pucharowej piłkarskich mistrzostw Europy to historyczny sukces. "Austria po raz pierwszy w 1/8 finału Euro" - ogłosił dziennik "Kurier".

"Austria w decydującym meczu fazy grupowej pokonała Ukrainę 1:0 i napisała historię. Teraz czeka Italia" - napisał "Der Kurier", a w relacji z Bukaresztu, gdzie odbył się mecz, podkreślono, że cudownie było usłyszeć ostatni gwizdek.

Drużyna Austrii pierwszą fazę grupową przebrnęła po raz pierwszy od mundialu w Hiszpanii w 1982 roku, gdzie awansowała do czołowej dwunastki i rywalizowała w drugiej rundzie, także w grupach. W fazie pucharowej wielkiej piłkarskiej imprezy Austriacy zagrają po raz pierwszy od mundialu 1954 roku.

"Co za historia! Austria jest w 1/8 finału mistrzostw Europy. Marko Arnautovic, David Alaba i spółka w poniedziałek w wielkim finale grupy C zwyciężyli - w obliczu wcześniejszych występów dość niespodziewanie - z Ukrainą 1:0. Złotą bramkę w 21. minucie zdobył Christoph Baumgartner" - napisała gazeta "Die Kronen Zeitung".

Natomiast dziennik "Wiener Zeitung" ocenił poniedziałkową wygraną jako nie pozostawiającą wątpliwości. "Austria w 1/8 finału Euro" - głosi duży tytuł.

"Italio, nadchodzimy!" - zaznaczył z kolei "Der Standard". "Drużyna trenera Franco Fody zagrała w Bukareszcie bezbłędnie i w sobotę w Londynie zmierzy się z Włochami" - wskazano.

"Austria w najlepszej szesnastce. To nagroda za odważną grę" - ocenili dziennikarze "Die Presse".

Gazeta cytuje również wybranego na "Gracza Meczu" Floriana Grillitscha: "Pokazaliśmy w tym meczu, jaki mamy potencjał".

Austria awansowała do 1/8 finału z drugiego miejsca w grupie C z dorobkiem sześciu punktów. Wcześniej w ME pokonała Macedonię 3:1 oraz uległa najlepszej w tej grupie Holandii 0:2.(PAP)