5 osób zatrzymanych w sprawie reprywatyzacji nieruchomości warszawskich

2021-06-23 08:58 aktualizacja: 2021-06-23, 09:02
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Pięć osób zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w reprywatyzacji nieruchomości warszawskich - wynika z informacji przekazanych PAP przez wrocławską prokuraturę regionalną, która prowadzi w tej sprawie postępowanie.

Jak przekazali śledczy, zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko mieniu o wielkiej wartości i przeciwko wiarygodności dokumentów.

Prokuratura z uwagi na dobro śledztwa nie informuje jeszcze o szczegółach zatrzymań.

Z informacji prokuratury wynika, że śledztwo dotyczy mienia należącego przed II wojną światową do dawnych rodów szlacheckich. Chodzi o kilkadziesiąt nieruchomości położonych w całej Polsce w tym zespołów pałacowych, nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych. Postępowanie dotyczy też rekompensat za mienie zabużańskie na terenach dzisiejszej Ukrainy i Białorusi oraz nieruchomości warszawskie objęte dekretem Bieruta z 1945 r. o szacunkowej wartości nie mniejszej niż 170 mln zł.

Prokuratura poinformowała przy tym, że w całym kraju prowadzonych jest około 60 postępowań karnych dotyczących nieprawidłowości w reprywatyzacji blisko 400 nieruchomości warszawskich. Dotychczas przedstawiono zarzuty ponad 80 osobom, w tym 8 adwokatom, 9 radcom prawnym i 3 notariuszom. Jak ustalono, wartość szkody wyrządzonej działaniem podejrzanych wynosi około 340 mln zł. Prokuratura skierowała już do sądu 15 aktów oskarżenia przeciwko 49 osobom. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski