Waldemar Kraska: od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen

2021-06-23 15:45 aktualizacja: 2021-06-23, 22:45
Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk (L) Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (P). Fot. PAP/Rafał Guz
Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk (L) Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (P). Fot. PAP/Rafał Guz
Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa; w Polsce przybywa nowych mutacji w związku z tym od północy przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od "bardziej klasycznego" koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.

Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, że także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.

"Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego" - powiedział Kraska.

Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej  w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa. (PAP)

Autorzy: Wiktoria Nicałek, Mateusz Roszak,

kgr/