Piotr Wawrzyk: nie organizujmy podróży, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne

2021-06-23 16:12 aktualizacja: 2021-06-23, 16:55
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowe ostrzeżenie dla podróżujących na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne - oświadczył w środę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską, że od początku pandemii MSZ zaleca "daleko idącą wstrzemięźliwość w organizowaniu wyjazdów zagranicznych".

Wawrzyk zwrócił uwagę, że są kraje, w których w ostatnim czasie nastąpiło pogorszenie sytuacji epidemicznej. "Jeśli chodzi o podróże, sytuacja jest dynamiczna i trudna do przewidzenia, zmienna, uzależniona od nagłych wydarzeń" - dodał wiceszef MSZ.

Przypomniał, że w ostatnich tygodniach systemy opieki zdrowotnej dla turystów, także te prywatne, okazywały się niewydolne. "Może się zdarzyć, że nawet osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym nie będą w stanie wyegzekwować świadczeń od systemu opieki zdrowotnej, który może nagle ulec załamaniu" - powiedział wiceminister.

"W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje dotychczasowy poziom ostrzeżenia na poziomie trzecim, czyli: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne" - przekazał Wawrzyk.

Podkreślił, że w przypadku konieczności podróżowania należy wejść na stronę www.gov.pl/dyplomacja, gdzie są informacje o sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że w zdecydowanej większości ograniczenia związane z pobytem w danym kraju nie dotyczą osób zaszczepionych. "Największą gwarancję w zakresie bezpiecznego pobytu i powrotu daje posiadanie zaświadczenia o pełnym zaszczepieniu" - wskazał Wawrzyk.(PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Mateusz Roszak

kgr/