Rzeczniczka NATO: Rada Północnoatlantycka zajęła się cyberatakami na Polskę

2021-06-23 16:37 aktualizacja: 2021-06-23, 20:55
Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Polska poinformowała w środę Radę Północnoatlantycką o trwających atakach hybrydowych i cybernetycznych - dowiedziała się PAP od rzeczniczki NATO Oany Lungescu. Eksperci Sojuszu są w kontakcie z polskimi władzami i wymieniają się informacjami.

"Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką w środę o trwających atakach hybrydowych i cybernetycznych skierowanych przeciwko polskim urzędnikom rządowym i wyjaśniła, że polskie służby wywiadowcze przypisują je wrogiemu wykonawcy powiązanemu z Rosją" - oznajmiła Lungescu.

Polska może liczyć na solidarność sojuszników

Dodała, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił Polskę o solidarności sojuszników, którzy wszelkie zewnętrzne próby ingerencji w systemy Sojuszu uznają za niedopuszczalne.

"NATO jest ważną platformą konsultacji politycznych wśród członków Sojuszu, dzielenia się obawami o złośliwe działania cybernetyczne oraz wymiany krajowych podejść i reakcji. Nasi eksperci są w kontakcie z polskimi władzami i wymieniają się informacjami" - podkreśliła rzeczniczka.

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma swojego reprezentanta w NAC. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

kgr/