BBC: Amerykańska tłumaczka skazana na 23 lata więzienia. Przekazywała tajne dane kochankowi z Hezbollahu

2021-06-24 17:16 aktualizacja: 2021-06-24, 17:19
Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI
Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI
Mariam Thompson, tłumaczka armii USA przekazywała tajne informacje mężczyźnie powiązanemu z libańskim Hezbollahem. Została skazana na 23 lata więzienia - podało w czwartek BBC.

62-latka miała romans z mężczyzną, któremu ujawniała poufne informacje. Przyznała się przed sądem, że przekazywała mu imiona amerykańskich informatorów w Iraku. W czasie procesu tłumaczyła, że była "zdesperowana", pragnęła, by "ktoś ją pokochał, mimo jej podeszłego wieku". Prokuratorzy dowodzili, że była świadoma, że swoim działaniem naraża życie informatorów i wojsk USA stacjonujących na Bliskim Wschodzie.

Para komunikowała się przez czaty wideo

Thompson, obywatelka USA pochodzenia libańskiego, pracowała jako kontraktowa tłumaczka w zamorskim ośrodku wojskowym USA, gdzie powierzono jej tajne informacje. Podczas pełnienia służby, w 2017 r., wdała się w romans z mężczyzną, który był powiązany z Hezbollahem i rządem libańskim. Komunikowała się z nim poprzez zabezpieczone czaty wideo.

Prokuratorzy ustalili, że Thompson zaczęła przekazywać poufne informacje w styczniu 2020 r., kiedy amerykańskie siły wojskowe przeprowadzały serię nalotów na Irak, wymierzonych w Kataib Hezbollah. W czasie tych nalotów zginął między innymi Kasem Sulejmani, ówczesny dowódca wojsk Iranu.

Kochanek tłumaczki poprosił ją, by dostarczyła informacji o osobie, która pomogła Amerykanom zabić Sulejmaniego. Thompson zdradziła mu co najmniej osiem źródeł wywiadu oraz przekazała dane lokalizacyjne około 10 amerykańskich celów.

Agenci FBI aresztowali Thompson w lutym 2020 r. (PAP)

kgr/