Fogiel: nie wykluczam zmiany ordynacji wyborczej

2021-07-01 08:48 aktualizacja: 2021-07-01, 10:05
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Nie wykluczam zmiany ordynacji wyborczej, bo wiem, że Pawłowi Kukizowi na tym zależy; ale dziś też niczego nie przesądzam - powiedział w czwartek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany czy PiS razem z liderem Kukiz'15 planuje znowelizować ordynację wyborczą.

Zmiany w ordynacji wyborczej to jeden z postulatów Pawła Kukiza, z którym PiS pod koniec maja podpisało umowę o współpracy programowej.

Fogiel pytany był w czwartek w TVN24, czy PiS razem z Kukizem planuje zmienić ordynację wyborczą.

"Rozmawiamy o tej ordynacji, analizujemy różne potencjalne możliwości" - odpowiedział. Jak dodał, zmiana ordynacji to hasło, "a tak naprawdę wszystko kryje się w tym, jak ona miałaby wyglądać".

Fogiel: Kukizowi zależy na zmianie ordynacji

Na uwagę, że Kukiz chce, by ordynacja była zmieniona w kierunku jednomandatowych okręgów wyborczych, odparł: "Paweł Kukiz kładzie ten pomysł na stole, my się przyglądamy. On wie, że po naszej stronie jest dobra wola, ale równocześnie są pewne zastrzeżenia co do tej koncepcji, formułowane przez nas nie od dziś".

"Zobaczymy, gdzie spotkamy się, w połowie drogi, czy gdzieś po której ze stron w sprawach tych zapisów. Bo to jest rzeczywiście rzecz spora, zmieniająca pewnie mocno polską scenę polityczną" - zaznaczył Fogiel.

Dopytywany, czy nie wyklucza zmiany ordynacji wyborczej, odparł: "Nie wykluczam, bo wiem, że Pawłowi Kukizowi na tym zależy. Ale dziś też niczego nie przesądzam".

W środę o to, czy PiS pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej, pytany był wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Nam by odpowiadały pewne reformy ordynacji, ale w tej sytuacji, jaka jest, z taką większością, jaką mamy, nie będziemy się porywać na duże reformy czy duże zmiany - powiedział Terlecki.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

dors/