„Algemeen Dagblad”: do holenderskich szpitali z Covid-19 trafiają głównie niezaszczepieni pacjenci

2021-07-03 21:23 aktualizacja: 2021-07-03, 21:27
Fot. PAP/ EPA/SEM VAN DER WAL
Fot. PAP/ EPA/SEM VAN DER WAL
Prawie wszystkie hospitalizowane z powodu koronawirusa osoby nie były wcześniej zaszczepione przeciw Covid-19. Reporterzy dziennika „Algemeen Dagblad” potwierdzili to w największych szpitalach Niderlandów.

Spośród 374 pacjentów przyjętych z koronawirusem od 1 marca w Erasmus Medical Centers, żaden nie był w pełni zaszczepiony - poinformował "AD" rzecznik szpitala w Rotterdamie.

Podobnie jest na południu kraju (Tilburg) oraz w jego północnej części (Groningen). „Zdarzają się chorzy na Covid-19, którzy odmówili zaszczepienia, albowiem nie wierzyli w pandemię” – powiedział dziennikowi mikrobiolog Jean-Luc Murk ze szpitala w Tilburgu.

Zdarza się, że osoba zaszczepiona przeciwko Covid-19 trafia do szpitala. Zdaniem mikrobiologa Angreasa Vossa jest to nieuniknione. „Czasami reakcja organizmu na przyjcie preparatu jest opóźniona do tego każdy układ odpornościowy jest inny” – zauważył Voss.

Uniwersyteckie Centrum Medyczne w Amsterdamie (UMC) informuje o kilku takich przypadkach. „Byli to pacjenci, którzy właśnie niedawno przyjęli drugą dawkę preparatu, więc ochrona nie była jeszcze w pełni zgodna ze standardami” – powiedział "AD" rzecznik szpitala.

Z informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) wynika, że liczba chorych na Covid-19 w szpitalach jest niska - 278 pacjentów. Na przełomie roku było ich ponad 3000 - przypomina RIVM.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

kgr/