Donald Tusk: mamy pieniądze z Europy mimo PiS-u, a nie dzięki PiS-owi

2021-07-05 18:33 aktualizacja: 2021-07-05, 21:23
. Przewodniczący PO Donald Tusk (C), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (3L), europoseł Bartosz Arłukowicz (4L), wiceprzewodniczący PO Borys Budka (4P) oraz posłowie KO Sławomir Nitras (P) i Monika Wielichowska (2P).Fot. PAP/Marcin Bielecki
. Przewodniczący PO Donald Tusk (C), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (3L), europoseł Bartosz Arłukowicz (4L), wiceprzewodniczący PO Borys Budka (4P) oraz posłowie KO Sławomir Nitras (P) i Monika Wielichowska (2P).Fot. PAP/Marcin Bielecki
Jeśli mamy Fundusz Odbudowy, o którym premier Morawiecki myśli, że to jest pomysł na kolejne wygrane wybory, to mamy te pieniądze z Europy mimo PiS-u, a nie dzięki PiS-owi – mówił podczas poniedziałkowej wizyty w Szczecinie b. premier Donald Tusk.

Wybrany w sobotę na p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk odwiedził w poniedziałek Pomorze Zachodnie. W Szczecinie wraz z wiceprzewodniczącym PO Borysem Budką, parlamentarzystami i politykami Platformy złożył kwiaty przed Pomnikiem Czynu Polaków na Jasnych Błoniach z okazji 76. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie, odpowiadał na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej i spotkał się z mieszkańcami regionu na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

Fundusz Odbudowy to wielka szansa, która stoi przed Europą

"Byłbym ostatnim, który by powiedział, że tu się dzieje samo zło. (…) Uważam, że dzieje się bardzo dużo zła, ale oczywiście dzięki ludziom – bo byłbym hipokrytą, gdybym powiedział, że dzięki tej władzy – uważam, że mimo tej władzy, a dzięki ludziom, dzięki Polakom, trochę dzięki Unii Europejskiej nie wszystko zostało zmarnowane" – powiedział Tusk.

Nawiązał też do Funduszu Odbudowy i budżetu europejskiego, podkreślając, że "gigantyczny projekt finansowy" to "wielka szansa, która stoi przed Europą".

"Jeśli dzisiaj mamy ten Fundusz Odbudowy, o którym premier Morawiecki myśli, że to jest pomysł na kolejne wygrane wybory, to chcę, żebyście wiedzieli, że mamy te pieniądze z Europy mimo PiS-u, a nie dzięki PiS-owi i to jest do udowodnienia w bardzo prosty sposób" – powiedział Tusk, na co zebrani na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich zareagowali brawami.

Jak stwierdził, pandemia pokazała, że "nie tylko jako Europa, ale jako ludzkość" jesteśmy w krytycznym momencie i musimy "wytężyć nasze siły i możliwości intelektualne, organizacyjne, logistyczne, polityczne, ale też w jakimś sensie moralne", aby potraktować to jako szansę i obowiązek narodu jako całości "i zgodzić się, że te wielkie europejskie pieniądze mają zbudować nowoczesną i odporną na kryzysy i katastrofy Polskę, a nie utwierdzić PiS u władzy".

"Rząd PiS-u, rząd Morawieckiego oblał pierwszy egzamin. Ja nie wyobrażałem sobie, nie domagałem się, nawet by mi do głowy nie przyszło, żeby oni chcieli to konsultować z takimi ludźmi, jak ja. Nie przepadają za mną. Ale żeby nie chcieć porozmawiać z samorządami, żeby nie chcieć porozmawiać z przedsiębiorcami?" – pytał b. premier.

Stwierdził, że będzie to "zmarnowanie szansy" nie tylko na lepszą przyszłość, ale też na uniknięcie "wielu katastrof, które czyhają w dzisiejszym czasie i w Europie, i na świecie".

"Ta nasza praca czy ta nasza walka pozytywna musi być walką o przywrócenie wspólnotowego traktowania, także Europy, także pieniędzy europejskich, naszych poświęceń i wysiłków wszystkich Polaków na rzecz uchronienia Polski przed kryzysem. To nie jest partyjna zabawa. To musi być ogólnopolski program unowocześnienia naszej ojczyzny, a nie finansowe machinacje i egoistyczna partyjna gra" – powiedział Tusk. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

kgr/