Media: Kolejny dobowy rekord ponad 27 tysięcy zakażeń koronawirusem w Iranie

2021-07-20 16:33 aktualizacja: 2021-07-20, 16:38
Fot. PAP/ EPA/HAIDER AL-ASSADEE
Fot. PAP/ EPA/HAIDER AL-ASSADEE
W ciągu ostatniej doby w Iranie zgłoszono dobowy rekord 27 444 zakażeń koronawirusem i 250 zgonów w związku z Covid-19 - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Ogółem liczba stwierdzonych zakażeń od początku epidemii Covid-19 wzrosła w Iranie do ponad 3,57 mln, a 87 624 osoby zakażone koronawirusem zmarły.

Władze już od jakiegoś czasu zastrzegają, że oficjalne dane nie przedstawiają faktycznego obrazu epidemii Covid-19, gdyż nie uwzględniają wszystkich przypadków infekcji.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, służby sanitarne nakazały od poniedziałku zamknięcie urzędów i banków na sześć dni w ostanie (prowincji) Teheran i sąsiedniej prowincji Alborz na północy. Krok taki podjęto po raz pierwszy od początku pandemii - wskazuje agencja AFP.

Poprzedni dobowy rekord wynoszący 25 582 zakażenia odnotowano 14 kwietnia.

Islamska Republika Iranu od kilku tygodni zmaga się z tym, co rząd określa jako "piątą falę" Covid-19, napędzaną przez rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego wariantu Delta koronawirusa.

Jako że Irańczycy przygotowują się do trzydniowego święta - od środy do piątku - z okazji muzułmańskiego Święta Ofiarowania (Id al-Adha), komitet ds. walki z koronawirusem ogłosił sześciodniowy zakaz wjazdu wyjazdu z Teheranu i Alborza.

W sobotę odchodzący prezydent Iranu Hasan Rowhani ubolewał z powodu "bardzo słabego" przestrzegania zasad sanitarnych przez obywateli. W Teheranie wielu mieszkańców nie przejmuje się obowiązkiem noszenia maseczki.

Z powodu amerykańskich sankcji Iran ma trudności z przeprowadzaniem transakcji handlowych z zagranicą, dzięki którym mógłby importować szczepionki dla 85 mln mieszkańców kraju. W odpowiedzi na ten niedobór władze zatwierdziły awaryjne stosowanie dwóch lokalnie produkowanych szczepionek, jeszcze zanim uzyskają one pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

Według danych resortu zdrowia ok. 6,9 mln osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, a tylko 2,3 mln otrzymało wymagane dwie dawki. (PAP)

kgr/

 

TEMATY: