Ratownicy w Niemczech widzą niewielkie szanse na znalezienie żywych osób zaginionych w powodzi

2021-07-21 15:02 aktualizacja: 2021-07-21, 17:29
Wiceprzewodnicząca Agencji Pomocy Technicznej Sabine Lackner widzi niewielkie szanse na znalezienie żywych osób zaginionych po powodziach w zachodnich Niemczech. "Na tym etapie jest niestety bardzo prawdopodobne, że ofiary będzie można jedynie odnaleźć, a nie uratować" - mówi portalowi RND.

"Obecnie nadal szukamy zaginionych osób, na przykład podczas oczyszczania dróg lub wypompowywania (wody - PAP) z piwnic" - powiedziała w środę wiceprzewodnicząca Federalnej Agencji Pomocy Technicznej (THW) portalowi Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). "Policja federalna i straż pożarna wykorzystują również nurków ratowników do poszukiwań w zbiornikach wodnych. Na tym etapie jest jednak niestety bardzo prawdopodobne, że ofiary będzie można jedynie odnaleźć, a nie ocalić" - dodała.

W pomoc w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii Palatynacie zaangażowanych jest obecnie około 3000 członków THW, z czego "prawie połowa to wolontariusze z lokalnych stowarzyszeń" - powiedziała Lackner.

Wiceprzewodnicząca Federalnej Agencji Pomocy Technicznej THW ostrzegła przed szybkim obarczaniem winą za katastrofę i wskazywaniem, że lepszy system ostrzegania mógłby zapobiec śmierciom. "Zdecydowanie przestrzegam przed mówieniem teraz o porażce i szukaniem winnych. Oczywiście będziemy musieli przejść przez te procesy. Ale uważam tę debatę za niefortunną" kilka dni "po katastrofie" – stwierdziła Lackner.

Jej zdaniem do debaty na temat systemu ostrzegania potrzebny jest spokój, "a także eksperci". Jednak "większość z nich jest obecnie nadal rozmieszczona na zalanych terenach".

Burze w ubiegłym tygodniu spowodowały poważne szkody, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie. Co najmniej 170 osób straciło życie. W powiecie Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie 155 osób jest nadal zaginionych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)