Włochy. Skazany na dożywocie obronił pracę magisterską o strategiach swego przetrwania

2021-07-21 18:32 aktualizacja: 2021-07-22, 08:00
Odbywający karę dożywocia mafioso z włoskiej Kalabrii obronił w więzieniu z wyróżnieniem pracę magisterską. Jej tematem są "strategie przetrwania w przypadku dożywotniego wyroku" - podały w środę lokalne media z południa kraju.

65-letni Salvatore Curatolo z najpotężniejszej we Włoszech kalabryjskiej mafii 'Ndranghety został skazany za zbrodnie, jakie popełnił, działając w jej szeregach.

Jego promotor, profesor socjologii Charlie Barnao z uniwersytetu Magna Graecia w Catanzaro powiedział, że Curatolo opisał w pracy swój przypadek i to, jak z psychologicznego i fizycznego punktu widzenia zdołał wytrzymać 28-letni pobyt w więzieniu, w tym 12 lat w bardzo surowym rygorze, na jaki skazywani są niebezpieczni mafiosi.

Uroczysta obrona pracy magisterskiej odbyła się na scenie więziennego teatru w Catanzaro.

Ten przypadek to "historia nadziei, pokazująca, że także więzienia mogą być miejscami szans i kształcenia" - oświadczył regionalny rzecznik praw więźniów Agostino Siviglia.

Magister Curatolo powiedział po uroczystości, że w zakładzie karnym postanowił się uczyć, bo wstyd było mu przed córkami.

"Najpierw w więzieniu skończyłem szkołę podstawową, potem gimnazjum, następnie maturę, a teraz spełniam moje niewyobrażalne marzenie, by ukończyć studia" - powiedział podczas obrony.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

mmi/