Premier: cieszę się, że możemy przeznaczyć 26 mln zł na remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku

2021-07-22 17:32 aktualizacja: 2021-07-22, 18:34
Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski (P) podczas konferencji prasowej po zakończeniu wizyty w siedzibie Teatru Dramatycznego w Białymstoku Fot. PAP/Artur Reszko
Premier Mateusz Morawiecki (L) oraz wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski (P) podczas konferencji prasowej po zakończeniu wizyty w siedzibie Teatru Dramatycznego w Białymstoku Fot. PAP/Artur Reszko
Teatr Dramatyczny w Białystoku to regionalna perła, która wzbogaci całą polską kulturę; bardzo cieszę się, że państwo polskie może przeznaczyć 26 mln zł dla Białegostoku na remont tego teatru - powiedział w czwartek w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na konferencji prasowej przed Teatrem Dramatycznym w Białystoku powiedział, że ten budynek ma wspaniałą historię i niesamowity potencjał, który w ciągu najbliższych dwóch lat zostanie wydobyty.

"To taka regionalna perła, która w ramach Polski Ład wzbogaci całą polską kulturę (...). Bardzo cieszę się, że państwo polskie może przeznaczyć 26 mln zł dla Białegostoku na remont Teatru Dramatycznego" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Mówił też, że minister Dariusz Piontkowski wiele razy zabiegał o fundusze nie tylko na Teatr Dramatyczny, ale również o środki na Muzeum Pamięci Sybiru. "To blisko 10 mln zł przeznaczone dla Białegostoku na ten cel, żeby upamiętnić ta wielką tragedię narodu polskiego, ale jednocześnie odzyskać pamięć o niej dla współczesnych pokoleń" - zaznaczył szef rządu.

Dodał, że minister Jarosław Zieliński powiedział mu o wielkim centrum logistycznym dla Policji, które jest budowane w Białymstoku. "To nowe miejsca pracy (...) i jedno z najbardziej nowoczesnych centrów logistycznych w Polsce" - podkreślił Morawiecki.

Premier podziękował ministrom i posłom PiS, którzy zabiegali o przekazywanie środków z budżetu państwa dla Białegostoku. Mówił, że dzięki tym środkom sfinansowano budowę wielu dróg dojazdowych w ostatnich dwóch latach.

"To jest nasza filozofia, żeby pomagać w rozwoju takich ośrodków, żeby tutaj tworzyć dziesiątki, setki, a z czasem może nawet tysiące miejsc pracy" - podkreślił Morawiecki.

Podziękował też środowisku artystycznemu Białegostoku za przechowywania wartości kulturowych i artystycznych. "Postaramy się w ramach Polskiego Ładu wydobywać te regionalne, lokalne perły i zapewnić im jak najlepszy byt i rozwój" - mówił premier. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa, Sylwia Wieczeryńska