Premier Saksonii dla agencji dpa: "Powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania" Polski i Węgier

2021-07-27 12:18 aktualizacja: 2021-07-27, 12:21
Premier Saksonii Michael Kretschmer Fot. PAP/ EPA/FILIP SINGER
Premier Saksonii Michael Kretschmer Fot. PAP/ EPA/FILIP SINGER
Premier Saksonii, Michael Kretschmer nie jest przekonany do dalszych nacisków Unii Europejskiej na Polskę i Węgry. "Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania" - mówi agencji dpa, komentując napięcia pomiędzy UE a Polską i Węgrami.

Po opublikowaniu sprawozdania z audytu przeprowadzonego przez Komisję Europejską Polskę i Węgry czeka postępowanie w sprawie funduszy UE.

"Myślę, że znalezienie właściwej równowagi w obecnych konfliktach jest jak balansowanie na linie" - powiedział w tym kontekście Kretschmer agencji dpa.

"Oczywiście, ludzie w Polsce i na Węgrzech, którzy chcą liberalnego państwa konstytucyjnego, potrzebują szerokiego wsparcia" - mówi premier Saksonii.

Jego zdaniem jednak "słuszne jest również, abyśmy pozostali obiektywni w procesie dialogu na temat stanu praworządności w UE. Unia Europejska jest wspólnotą wartości oraz stowarzyszeniem suwerennych państw i narodów. Tylko obywatele poszczególnych państw członkowskich mogą znaleźć odpowiedź na wiele pytań", podkreśla Kretschmer.

Zdaniem premiera Saksonii zaostrzony język z wzajemnymi oskarżeniami w ostatecznym rozrachunku doprowadziłby do zaostrzenia konfliktu: "Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

liv/