Współpracowniczce Nawalnego grożą dwa lata ograniczenia wolności

2021-07-28 18:30 aktualizacja: 2021-07-28, 19:47
 Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Kary dwóch lat ograniczenia wolności zażądał w środę prokurator na odbywającym się w Moskwie procesie Lubow Sobol, współpracowniczki rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Wyrok oczekiwany jest 2 sierpnia.

Prokurator zażądał, by Sobol otrzymała zakaz udziału w zgromadzeniach masowych, wychodzenia z domu pomiędzy godziną 22 i 6 rano, a także zakaz wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Jeśli sędzia zgodzi się z żądaniami prokuratury, to Sobol będzie musiała też cztery razy w miesiącu meldować się na komisariacie policji.

Kolejna osoba ze środowiska Nawalnego stanie przed sądem

Wyrok zapadnie 2 sierpnia o godz. 10.30 (godz. 9.30 czasu polskiego) w sądzie w Moskwie.

Sobol została oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa. Sprawę karną przeciwko niej i innym współpracownikom Nawalnego wszczęto na początku tego roku. Powodem była demonstracja w Moskwie 23 stycznia w obronie aresztowanego Nawalnego, na którą - według śledczych - przyszły osoby zakażone koronawirusem.

Po wybuchu epidemii w marcu 2020 roku władze Moskwy zakazały organizowania demonstracji.

Sobol najpierw została umieszczona w areszcie domowym. Później areszt zamieniono na ograniczenie opuszczania mieszkania w godzinach wieczornych i nocą aż do rana oraz zakaz używania internetu.

W tej samej sprawie karnej oskarżeni zostali również inni współpracownicy Nawalnego: jego rzeczniczka Kira Jarmysz, były szef sztabu Nawalnego w Moskwie Oleg Stepanow i Anastazja Wasiljewa, szefowa związanego z Nawalnym związku zawodowego Sojusz Lekarzy. Oskarżone zostały również dwie uczestniczki punkrockowej grupy Pussy Riot Maria Alochina i Lusja Sztejn oraz brat opozycjonisty - Oleg Nawalny.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

kgr/