Novak Djokovic: staram się cieszyć każdą sekundą

2021-07-28 18:27 aktualizacja: 2021-07-29, 07:43
Novak Djokovic Fot. EPA/RUNGROJ YONGRIT
Novak Djokovic Fot. EPA/RUNGROJ YONGRIT
"Staram się cieszyć każdą sekundą w wiosce olimpijskiej i każdym momentem igrzysk" - przyznał serbski tenisista Novak Djokovic, który w środę awansował w Tokio do ćwierćfinału turnieju indywidualnego.

Serb jest jednym z najbardziej znanych sportowców, którzy uczestniczą w tegorocznych igrzyskach, a co za tym jednym z najpopularniejszych.

Pozowanie do zdjęć z hokeistami na trawie z RPA, krzyki w pokoju pełnym kolegów, gdy rodaczka zdobywa złoto w teakwondo czy ćwiczenie szpagatu z belgijskimi gimnastyczkami - Djokovic nie ma czasu na nudę i wygląda na cieszącego się olimpijskimi zamieszaniem, choć to już jego czwarte igrzyska.

"Po prostu staram się cieszyć każdą sekundą w wiosce olimpijskiej, gdzie jest ponad 10 tysięcy sportowców, z którymi można się wymieniać doświadczeniami, wiedzą i to nie tylko o sporcie, ale i życiu. Igrzyska, których każdy moment jest inny, niezapomniany, to jedyne w swoim rodzaju przeżycie" - przyznał Djokovic.

Przyznał, że igrzyska są też dla niego źródłem pozytywnej energii. "To był dla mnie naprawdę fenomenalny czas" - dodał.

Energię zaczerpniętą w wiosce i od innych uczestników igrzysk przenosi na kort. W środę ograł łatwo Hiszpana Alejandro Davidovicha Fokinę 6:3, 6:1 i zameldował się w ćwierćfinale. W parze z Niną Stojanovic wygrali także pierwszy mecz w mikście.

Djokoviciowi brakuje złota olimpijskiego 

W tym sezonie lider światowego rankingu wygrał już Australian Open, French Open i Wimbledon, więc zachowuje szansę na "Złoty Szlem", na który składają się zwycięstwa w czterech turniejach wielkoszlemowych oraz w igrzyskach. Do jego skompletowania tenisiście z Belgradu brakuje złota olimpijskiego oraz triumfu w US Open, który odbędzie się w Nowym Jorku na przełomie sierpnia i września.

Jedyną zawodniczką w historii tenisa z pięcioma zwycięstwami w tych imprezach w jednym sezonie była Niemka Steffi Graf w 1988 roku.

Sportowcy z innych dyscyplin podziwiają Serba nie tylko za wyczyny na korcie, ale też siłę psychiczną.

"Pierwszą noc w Tokio przegadałem z serbskimi koszykarkami i judoczkami, które pytały mnie o odporność na stres, jak radzić sobie z presją, jak pokonywać kryzysy w czasie występu. Dużo o tym mówiłem, ale szczegóły zachowam dla kolegów" - przyznał z uśmiechem "Djoko".

Serb ma na koncie brąz z Pekinu 

Jedyny do tej pory olimpijski medal Djokovica to brąz w singlu w jego debiucie w igrzyskach w 2008 roku w Pekinie.

W dorobku ma 20 wielkoszlemowych triumfów, podobnie jak Roger Federer i Rafael Nadal. Zarówno Szwajcar, jak i Hiszpana, którzy mają w dorobku olimpijskie złoto, nie przyjechali do stolicy Japonii.

Sukces Djokovica zapewne skończyłby się kolejną serbską fiestą w wiosce olimpijskiej, choć słynny tenisista nie każdą noc w niej spędza.

"Jestem trochę w rozkroku pomiędzy hotelem a wioską, w której jednak na pewno pojawiam się choć na chwilę każdego dnia, bo jest wyjątkowa. Hotel głównie służy mi do spania, odpoczynku i... porannej toalety" - przekazał Djokovic.

W ćwierćfinale rywalem Serba będzie reprezentant gospodarzy Kei Nishikori.(PAP)