Jerzy Józef Mindziukiewicz: bez wolności i suwerenności życie człowieka jest niezmiernie trudne i ciężkie

2021-07-31 20:09 aktualizacja: 2021-08-01, 07:52
Wiceprzewodniczący Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz podczas uroczystego Apelu Pamięci. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Wiceprzewodniczący Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz podczas uroczystego Apelu Pamięci. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Bez wolności i suwerenności życie człowieka jest niezmiernie trudne i ciężkie, po latach okupacji marzyliśmy o niepodległości - powiedział w sobotę powstaniec warszawski Jerzy Józef Mindziukiewicz pseudonim "Jur" podczas uroczystości na Placu Krasińskich w Warszawie w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"My, powstańcy naszym bogatym wieloletnim doświadczeniem z całym przekonaniem możemy powiedzieć, że bez wolności i suwerenności życie człowieka jest niezmiernie trudne i ciężkie. Apelujemy więc do wszystkich młodych, aktywnych ludzi: dbajcie i walczcie o te wartości" - powiedział Mindziukiewicz.

"Wszyscy chcieli po pięciu latach okupacji wolności i niepodległości. Marzyliśmy o tym, liczyliśmy dni kiedy to nastąpi" - dodał.

Zwracając się do prezydenta RP, prezydenta Warszawy, powstańców i weteranów walk o niepodległość Polski oraz do mieszkańców Warszawy powiedział, że 77. rocznica Powstania Warszawskiego, to rocznica heroicznej walki o godność honor i niepodległość.

"Z bronią w ręku walczyli powstańcy, ale walczyła też cała społeczność Warszawy. Ginęli żołnierze ale ginęli również cywile, którzy tych żołnierzy wspomagali, ginęli także ci, którzy wspomagać ich nie mogli" - stwierdził.

Mindziukiewicz zaprosił do uczestniczenia w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i wyraził nadzieję, że Powstanie Warszawskie na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców stolicy Polski i całego kraju.(PAP)

liv/