Przez falę upałów pokrywa lodowa Grenlandii topnieje dwa razy szybciej niż zwykle

2021-07-31 21:21 aktualizacja: 2021-08-01, 08:48
 Wschodnie wybrzeże Grenlandii, widziane z samolotu nad bazą lotniczą Thule. Fot. PAP/EPA/Ida Guldbaek Arentsen
Wschodnie wybrzeże Grenlandii, widziane z samolotu nad bazą lotniczą Thule. Fot. PAP/EPA/Ida Guldbaek Arentsen
Ostatnia fala upałów, podczas której temperatura jest o ponad 10 stopni wyższa od średniej, spowodowała bardzo szybkie topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii. Od środy topnieje około 8 mld ton lodu dziennie, dwa razy więcej niż normalnie w okresie letnim - podaje w sobotę AFP.

Niespotykana na Grenlandii temperatura rzędu 20 stopni Celsjusza, z "lokalnymi rekordami" sięgającymi ponad 23 stopni to - jak podaje duński instytut meteorologiczny DMI - najcieplejsze lato, odkąd na wyspie zaczęto prowadzić takie pomiary.

Powołując się na serwis Polar Portal, należący do duńskiego instytutu badań arktycznych, AFP pisze, że masa wody z topniejącej pokrywy lodowej, wynosząca dziennie 8 bln litrów, "wystarczyłaby, aby pokryć pięciocentymetrową warstwą wody powierzchnię całej Florydy".

Nie został jeszcze pobity dzienny rekord topnienia z 2019 roku, ale część Grenlandii, która topnieje teraz, jest większa niż dwa lata temu - poinformował Polar Portal.

Według opublikowanego w styczniu badania Unii Europejskiej topnienie pokrywy lodowej Grenlandii mogłoby do 2100 roku podnieść poziom wody w oceanach o 10-18 cm, czyli o 60 proc. więcej niż według wcześniejszych prognoz. Stopnienie całej pokrywy lodowej wyspy mogłoby podnieść ten poziom o 6-7 metrów. (PAP)

liv/

TEMATY: