Tusk: Nie możemy zwątpić w wolność. Jesteśmy to winni Powstańcom

2021-08-01 10:40 aktualizacja: 2021-08-01, 10:51
 Pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk Fot.  PAP/Marcin Gadomski
Pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk Fot. PAP/Marcin Gadomski
Nie możemy zwątpić w wolność. Jesteśmy to winni Powstańcom. Chwała Bohaterom! - napisał na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

"Pamiętaj: nie wolno ci zwątpić w wolność, co przyjdzie choćbyś padł" - powiedział w nagraniu na Twitterze lider PO, cytując słowa poety i powstańca Stanisława Marczaka-Oborskiego. "Kiedy zatrzymamy się na dźwięk syren, pamiętajmy, że powstańcy ginęli po to, abyśmy mogli co roku, kiedy tylko syreny cichną, wracać co normalnego bezpiecznego życia wolnych ludzi. Nasza wolność nadaje szczególny sens ich ofierze. I dlatego nie możemy w nią wątpić. Chwała bohaterom" - wskazał, oddając hołd powstańcom w 77. rocznicę wybuchu powstania.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.(PAP)