W poniedziałek emocje dla Polski w żeglarstwie. Początek w kajakarstwie

2021-08-01 19:53 aktualizacja: 2021-08-02, 03:16
Agnieszka Skrzypulec and Jolanta Ogar Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Agnieszka Skrzypulec and Jolanta Ogar Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
W poniedziałek w igrzyskach w Tokio dwa kolejne wyścigi żeglarskie z udziałem wiceliderek w klasie 470er - Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar-Hill. Początek walki w kajakarstwie, a w eliminacjach rzutu młotem wystąpią polscy kandydaci do medali - Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

Skrzypulec i Ogar-Hill przez kilka dni były liderkami, ale po dwóch niedzielnych wyścigach spadły na drugie miejsce, tuż za Brytyjkami Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

Sytuacja Polek wciąż jednak jest znakomita, tracą do liderek tylko punkt (w klasyfikacji bez najsłabszego wyścigu), mają natomiast dziewięć punktów przewagi nad Francuzkami Camillą Lecointre i Aloise Retornaz oraz 26 nad Szwajcarkami Lindą Fahrni i Mają Siegenthaler.

Na poniedziałek (godz. 5.05 czasu polskiego) zaplanowano dziewiąty i dziesiąty wyścig, czyli ostatnie przed rywalizacją medalową, która odbędzie się w środę.

Natomiast o godz. 8.33 rozpocznie się wyścig medalowy w 49er mężczyzn. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują w klasyfikacji generalnej dziewiąte miejsce.

Trwają zmagania lekkoatletów, a kibice biało-czerwonych każdego dnia mogę liczyć na emocje. W poniedziałek muszą zarwać noc, ponieważ już o godz. 2.00 w kwalifikacjach rzutu młotem wystąpią bardzo mocni kandydaci do medali - Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

Fajdek to czterokrotny mistrz świata, ale dotychczas nie ma żadnego sukcesu olimpijskiego. Natomiast Nowicki zdobył w 2016 roku brązowy medal igrzysk w Rio de Janeiro.

W eliminacjach na 1500 metrów pobiegnie Martyna Galant. Rywalizacja w tej konkurencji rozpocznie się o godz. 2.35, ale Polka wystąpi w trzecim biegu - o 2.59.

W sesji popołudniowej w półfinale na 400 m ppł kobiet pobiegnie Joanna Linkiewicz.

Rywalizację olimpijską rozpoczną przedstawiciele kajakarstwa. W poniedziałek w eliminacjach K-1 na 200 m kobiet (godz. 2.30) wystąpią wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku w tej konkurencji Marta Walczykiewicz oraz Helena Wiśniewska.

W eliminacjach K-2 na 500 m kobiet zaprezentuje się duet Karolina Naja-Anna Puławska, a wśród kanadyjkarzy C-2 na 1000 m mężczyzn - Wiktor Głazunow-Tomasz Barniak.

Tego samego dnia odbędą się w tych konkurencjach ćwierćfinały.

Do walki od godz. 8.30 przystąpią reprezentantki Polski w kolarstwie torowym. Na poniedziałek zaplanowano kwalifikacje i rywalizację o medale w sprincie drużynowym z udziałem Urszuli Łoś i Marleny Karwackiej.

W siatkówce plażowej Grzegorz Fijałek i Michał Bryl zmierzą się w 1/8 finału o godz. 10.00 z duetem włoskim Paolo Nicolai/Daniele Lupo.

Trudne zadanie czeka drużynę tenisistek stołowych. Polki w 1/8 finału zagrają o 3.00 z Koreą Południową.

W zapasach w stylu wolnym w 1/8 finału kat. 68 kg wystąpi doświadczona Agnieszka Wieszczek-Kordus, której rywalką będzie Ukrainka Ałła Czerkasowa (po godz. 4.30). Polka jest brązową medalistką igrzysk 2008 w Pekinie w kat. do 72 kg.

Natomiast wśród mężczyzn zaprezentuje się w poniedziałek startujący w kat. 97 kg Tadeusz Michalik, którego przeciwnikiem w 1/8 finału będzie Tunezyjczyk Haikel Achouri.

Od godz. 4.30 w eliminacjach karabinu małokalibrowego trzy postawy 50 m mężczyzn wystąpi Tomasz Bartnik.

W jeździectwie w rywalizacji WKKW indywidualnie i drużynowo zaprezentują się Jan Kamiński oraz Joanna Pawlak. (PAP)

liv/

TEMATY: