Ponad połowa hiszpańskich firm doświadczyła ataku hakerskiego podczas pandemii

2021-08-02 13:55 aktualizacja: 2021-08-02, 13:58
Klawiatura komputerowa. Fot. PAP/Maciej Chmiel
Klawiatura komputerowa. Fot. PAP/Maciej Chmiel
53 proc. hiszpańskich przedsiębiorstw doświadczyło ataku hakerskiego w okresie pandemii - wynika z szacunków dziennika “El Mundo”, opracowanych we współpracy z bankiem BBVA i firmami z sektora bezpieczeństwa danych.

Jak wynika ze statystyk dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego Hiszpanów, opublikowanych w poniedziałek, od marca 2020 r., kiedy rozpoczęła się pandemia Covid-19, doszło do nienotowanego wcześniej wzrostu liczby ataków hakerskich.

Gazeta oszacowała, że obecnie w Hiszpanii dochodzi każdego dnia do 40 tys. prób ataku hakerskiego, których głównym celem są małe i średnie spółki oraz dyrekcje przedsiębiorstw.

“El Mundo” wskazał, że zaledwie 9 proc. firm w Hiszpanii jest bardzo dobrze przygotowane na ataki hakerskie.

Cytowane przez stołeczny dziennik dane spółki zajmującej się bezpieczeństwem danych Proofpoint dowodzą, że do najczęstszych form cyberprzestępstw zaliczają się obecnie ataki złośliwym oprogramowaniem oraz phishing, czyli próby wykradnięcia wrażliwych danych metodą podszywania się pod inne osoby i instytucje.

Z opublikowanego w czerwcu raportu policji Hiszpanii wynika, że w 2020 r. na terenie tego kraju popełniono co najmniej 260 tys. przestępstw cybernetycznych, czyli dwukrotnie więcej wobec wcześniejszego roku.

Marcin Zatyka (PAP)