Włoska Wenecja będzie ograniczać od przyszłego roku napływ turystów

2021-08-21 09:01 aktualizacja: 2021-08-21, 10:53
 Wysoka woda na Placu św. Marka w Wenecji, Włochy. Fot. PAP/ EPA/ANDREA MEROLA
Wysoka woda na Placu św. Marka w Wenecji, Włochy. Fot. PAP/ EPA/ANDREA MEROLA
Władze Wenecji, która podnosi się po kryzysie turystyki z powodu pandemii, już zaczynają przygotowywać się na ich jeszcze większy napływ, co oznacza tłumy i przeciążenie miasta. Za rok wstęp do niego ma być regulowany przy pomocy specjalnych bramek.

Włoski dziennik „Corriere della Sera” informuje, że obecnie testowane są cztery takie urządzenia, a we wrześniu rozpocznie się ich eksperymentalne stosowanie na wielkim weneckim parkingu Tronchetto. Są to bramki z cyfrowymi czytnikami. Według planu wpuszczane będą osoby rezerwujące wizytę w mieście lub nocleg w hotelu. Dodatkowo pobierana ma być opłata za wjazd w wysokości od 3 do 8 euro od osoby; w zależności od sezonu. 

Celem ma być regulacja napływu przybyszów, zwłaszcza tych przyjeżdżających tylko na kilka godzin. O takie działania apeluje także UNESCO, bo miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa. 

Według gazety to, kiedy zacznie się ograniczanie napływu turystów zależy od tego, ilu przyjedzie ich w przyszłym roku z zagranicy. 

Rozważa się możliwość regulowania przyjazdów od lata 2022 roku po to, by nie powtórzyły się sceny sprzed pandemii: zatłoczone do granic możliwości wąskie uliczki i place, szturm na tramwaje wodne, ścisk na placu świętego Marka i nad kanałami. 

W minionych dniach szczytu sezonu wakacyjnego już zanotowano pierwsze oznaki „najazdu” na Wenecję - dodaje gazeta. 5 sierpnia było tam 85 tysięcy turystów, a 18 sierpnia 80 tysięcy. To jeszcze nie są liczby sprzed pandemii, gdy latem przyjeżdżało tam po 110 tysięcy osób dziennie. 

Ale już parkingi są pełne, na przystankach tramwajów wodnych czekają tłumy, w długiej kolejce trzeba stać do Pałacu Dożów. To sprawia, że władze postanowiły już teraz przygotować się na kolejny sezon, a wraz z nim na jeszcze większy napływ turystów. Obecnie cudzoziemcy stanowią 80 procent wszystkich.

Wrócili przede wszystkim Niemcy, Austriacy i Francuzi, a także - jak dodaje „Corriere della Sera ”- Polacy. Nadal brakuje zaś głównie Amerykanów, Rosjan i gości z Azji.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


liv/