Dyrektor CIA spotkał się w Kabulu z przywódcą talibów

2021-08-25 08:52 aktualizacja: 2021-08-25, 15:56
Generał armii amerykańskiej John Nicholson, dowódca sił Resolute Support i sił USA w Afganistanie. Fot. PAP/EPA/JAWAD JALALI
Generał armii amerykańskiej John Nicholson, dowódca sił Resolute Support i sił USA w Afganistanie. Fot. PAP/EPA/JAWAD JALALI
Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns spotkał się w poniedziałek w Kabulu z politycznym przywódcą talibów Abdulem Ghanim Baradarem - poinformował we wtorek dziennik "The Washington Post" opierający się na anonimowych źródłach.

Po inwazji USA na Afganistan i upadku reżimu talibów w tym kraju Baradar walczył z siłami zachodniej koalicji, następnie został schwytany przez amerykańskie i pakistańskie służby specjalne i umieszczony w więzieniu w Pakistanie. W 2018 r. wypuszczono go na życzenie Amerykanów. Następnie negocjował podpisane w 2020 r. porozumienie pokojowe między talibami i USA. Od 2018 r. przebywał w Katarza, w zeszłym tygodniu powrócił do Kandaharu w Afganistanie, w sobotę udał się do Kabulu, w którym toczą się rozmowy na temat sformowania nowego afgańskiego rządu.

Burns jest uznawany za najbardziej doświadczonego dyplomatę w administracji Bidena, co pokazuje wysoką rangę tego spotkania - zaznacza "The Washington Post". (PAP)

Fot. PAP/Maciej Zieliński

liv/