Przebój wszech czasów Beatlesów. 53 lata od premiery ballady "Hey Jude"

2021-08-26 13:46 aktualizacja: 2021-08-27, 21:44
Rękopis piosenki "Hey Jude" autorstwa Paula McCartney'a. Fot. PAP/EPA PHOTO AFPI ODD ANDERSEN
Rękopis piosenki "Hey Jude" autorstwa Paula McCartney'a. Fot. PAP/EPA PHOTO AFPI ODD ANDERSEN
"Hey Jude" to jedna z najpopularniejszych piosenek the Beatles. Utwór miał swoją premierę 26 sierpnia 1968 roku i szybko stał się przebojem na skalę światową. Podbił listy przebojów m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Japonii.

Nagrana 26 sierpnia 1968 roku piosenka Beatlesów stanowiła pierwszy utwór liverpoolskiej czwórki wydany w założoną przez muzyków wytwórnię płytową Apple Records. Singiel został napisany przez Paula McCartneya niedługo po powrocie Beatlesów z Indii i nagrany w trakcie sesji "Białego albumu". Drugą stroną wydania jest dynamiczny utwór "Revolution" napisany przez Johna Lennona.

Dla kogo napisano "Hey Jude"?

Beatlesowski przebój powstał w okresie, gdy John Lennon rozstał się ze swoją pierwszą żoną i planował swój ślub z Yoko Ono. McCartney wpadł na pomysł napisania ballady w momencie, gdy jechał z wizytą do Cynthii Lennon, żeby wesprzeć ją w związku z rozwodem. Jak sam mówił, zrobiło mu się szkoda ich syna Juliana, dlatego postanowił napisać słowa wsparcia dla dziecka w formie piosenki. Początkowo utwór miał tytułować się "Hey Jules", jednak autor zmienił imię bohatera piosenki na "Jude", ponieważ uznał, że taka forma lepiej brzmi.

Kompozycja powstała w okresie, gdy brytyjski zespół współpracował z innymi muzykami. W momencie nagrywania singla, w londyńskim studiu "Trident" muzykom towarzyszyła orkiestra składająca się z trzydziestu sześciu muzyków. Utwór trwa ponad siedem minut i do dziś jest wykonywany przez sir Paula McCartneya na koncertach  w ramach międzynarodowych tras koncertowych. (PAP)

Autorka: Klaudia Grzywacz