Czarnek w "Naszym Dzienniku": jesteśmy narodem zwycięzców

2021-08-28 09:59 aktualizacja: 2021-08-28, 10:02
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Fot. PAP/Mateusz Marek
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Fot. PAP/Mateusz Marek
Polskość to jest nowoczesność, to rozwój. Jesteśmy narodem zwycięzców – stwierdził w wywiadzie dla "Naszego Dziennika” szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany, "czy w zalewie kuszącego błyskotkami kosmopolityzmu można fascynować się polskością?".

"Jako Polacy mamy ogromne sukcesy, nie tylko w ostatnich latach, lecz także na przestrzeni wieków. Jesteśmy narodem zwycięzców. Gdyby tak nie było, nie byłoby nas dziś w tym miejscu Europy, między Rosją a Niemcami, i to po prostu trzeba pokazywać" – wskazał.

"Jestem absolutnie przekonany, że zdecydowana większość nauczycieli dokładnie to wie, rozumie i chce tę wiedzę przedkładać uczniom. My jako resort jesteśmy w tym tylko pomocni" – dodał.

Pytany, czy "dostrzega problem braku poczucia bezpieczeństwa nauczycieli, którzy próbują dziś w polskiej szkole oprzeć się na wartościach", szef MEiN stwierdził, że odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela, jest jednym z priorytetów.

"Chcemy odbudować etos nauczyciela, wzmacniając jego autorytet i pozycję w szkole. Stawiam opór pomysłom odejścia od oceniania uczniów, rezygnacji z zadawania prac domowych i coraz większej ewaluacji" – zaznaczył.

Minister ponowił deklaracje, że dzieci wracają do stacjonarnej nauki w normalnych warunkach. (PAP)